Belmuž je tradicionalno pastirsko jelo koje se spremalo u Istočnoj Srbiji. Recept za Belmuž je vrlo jednostavan, jer se jelo sastoji samo od 3 sastojka.
Jednodnevni ovčiji sir, kukuruzno brašno i tiha vatra – tri su sastojka neophodna za spremanje belmuža, specijaliteta Svrljiga.
Nekada pastirsko i ritualno jelo koje se spremalo prvog dana posle muže ovaca na Đurđevdan, 6. maja, prve te godine, belmuž je od 2012. na listi nematerijalnog kulturnog nasleđe Srbije.
Oni koji danas čuvaju tradicionalni recept od zaborava, kažu da je četvrti i najvažniji sastojak spretna ruka koja zna šta radi.
Belmuž je kalorično jelo, ali neka vas to ne obeshrabri, vredi ga spremiti. Ime je kovanica od dve reči – bel, odnosno belo, i muž – muževno, muški, pošto se mora muški potruditi oko spremanja.
„Belmuž se, kao izuzetno hranljivo i jako jelo, obično spremao za doručak. Jeli su ga muškarci, radnici, pre odlaska na polja na kojima su radili naporne fizičke poslovi.“
Svake godine početkom avgusta meseca održava se Belmužijada u Svrljigu kada se na otvorenom sprema Belmuž i ocenjuje od strane publike i žirija.
Recept za Belmuž iz Svrljiga – sastojci:
1 kg mladog punomasnog sira – kravlji ili ovčijiŽ
150-200 grama kukuruznog brašna (neko dodaje i pšenično)Ž
Kašičica soli
Kako se sprema Belmuž iz Srvljiga
Mladi punomasni sir se iseče na komade i stavi u kazan ili kotao koji se zagreva na tihoj vatri. Nikako ne smete imati jaku vatru da ne zagori belmuž. Kada se sir otopi dodajte so (zavisno od toga koliko vam je sir slan) i počnite da mešate drvenom varjačom istopljeni sir i da polako dodajete kukuruzno brašno dok ne dobijete kompaktnu masu. Brašno u smesi treba da pokupi masnoću iz sira, pa ga ne treba puno stavljati. Mešajte sledećih 20 minuta sve dok masa ne postane glatka i dok mast iz smese ne počne da se odvaja. Kada mast počne da pliva po površini belmuža, jelo je gotovo.
Belmuž se služi uz kiselo mleko i povrće, rotkvice, crni luk, krastavac.
Uživajte!