Proteklo leto u Evropi bilo je najtoplije u istoriji merenja i ekstremne suše sada su 20 puta izvesnije, upozorava međunarodni istraživački tim koji je proučavao sadržaj vode u površinskom sloju zemljišta.
Suše koje se obično dešavaju jednom u 400 godina, zbog globalnog zagrevanja sada se očekuju jednom u 20 godina, upozorava tim, prenosi Radio-televizija Srbije (RTS).
Slično rekordno toplo vreme beleži se i u Severnoj Americi i Kini.
Istraživanje je fokusirano na vlažnost tla. Proučavali su sadržaj vode u površinskom sloju zemljišta, na dubini do sedam centimetara, kao i u zoni korena, na dubini do metar, odakle biljke crpe najviše vlažnosti.
Zbog temperature koja je viša 1,2 stepena nego u predindustrijskoj eri, verovatnije je najmanje pet puta da će površinski sloj zemlje biti pogođen sušnim uslovima, a čak 20 puta verovatnije da se to desi i u zoni korena.
Jaka suša, nestašica vode i požari su samo neke od posledica.
Kako temperatura ne bi nastavila nezadrživo da raste, a učestalost ekstremnih suša postala još veća, neophodno je ambicioznije smanjivati emisiju gasova staklene bašte i fosilna goriva postepeno zamenjivati obnovljivim.