Većinom od devet glasova danas je na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije usvojen predlog izmene zakona o naplati takse za javni servis, koji predviđa povećanje mesečne pretplate sa 299 na 349 dinara.
Prilikom obrazlaganja zahteva za povećanje pretplate rečeno je da je Vlada Srbije predlog izmena zakona Narodnoj skupštini uputila 4. jula, na osnovu toga što se pretplata od 299 dinara nije menjala od 2020. godine, kao i da će povećanje takse od 50 dinara obezbediti uslove za nesmetani rad medijskog sevisa.
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Branko Miljuš je tom prilikom rekao da povećanjem pretplate RTS dobija “svoj deo kolača” za kreiranje lažne stvarnosti, kao i da javni medijski servis takvim načinom rada krši zakon i Ustav, kao i pravo građana da budu pravovremeno i objektivno informisani.
Miljuš je rekao da je loše to što članovi Odbora ne pričaju o napadima na novinare, kojih je tokom prošle godine, po njegovim rečima, bilo 183 i pozvao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da objavi snimak napada na novinara Vuka Cvijića, koji se dogodio u Beogradu.
“Priča se o povećanju nečega što ste obećali ukinuti”, rekao je Miljuš u raspravi pre glasanja.
Većinom glasova članovi Odbora za kulturu i informisanje usvojili su i predlog Zakona o potvrđivanju sporazuma o finansiranju zajedničke stalne izložbe u “Bloku 17” u nacističkom logoru iz Drugog svetskog rata Aušvic-Birkenau.
Usvojen je i predlog o potvrđivanju sporazuma Vlade Srbije i Vlade Kine o sprečavanju krađe, tajnih iskopavanja i nezakonitog uvoza i izvoza kulturnih dobara, za koji je u obrazloženju rečeno da je reč o “bilateralnom sporazumu, u skladu sa podizanjem opšteg nivoa međusobnih odnosa”.
Predstavnici opozicionih stranaka kritikovali su danas na sednici Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo predloge izmene zakona kojima se predviđaju nova zaduživanja i povećanje pretplate za medijske javne servise.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Uroš Đokić naveo je da je monitoring Demostata pokazuje da na Radio televiziji Srbije (RTS) vlada cenzura kritičkog mišljenja i ocenio da nije opravdano povećanje pretplate.
“Retko gostuje opozicija ili neko ko će izneti kritičko mišljenje. Kada se izveštava o društvenim temama, pominju se samo pozitivni aspekti, a problemi se guraju pod tepih. Tako je i kada se izveštava o ekonomiji i kulturi”, rekao je Đokić.
Poslanik stranke Srbija centar Slobodan Petrović kazao je da su prethodnih godina predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka (SNS) najavljivali ukidanje pretplate, a da je sada na dnevnom redu njeno poskupljenje.
On je rekao da mu nije jasno zašto se Srbija zadužuje kod stranih banaka, ako je “ekonomski tigar”.
Narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Pašić Tatjana kazala je da je skoro polovina tačaka dnevnog reda današnje sednice posvećena predlozima koji su u vezi sa novim zaduživanjima.
“Sve se to radi pod okrivljem izložbe Ekspo. Ne može da se skače u budućnost, a da se preskoče osnovne potrebe građana. Treba ih pitati šta misle i šta im treba. Mi ovde imamo nezapamćeno izvlačenje novca iz budžeta. Nije izgrađena nijedna škola u Srbiji prošle godine. Deca su budućnost, a ne leteći taksi”, ocenila je Pašić.
Poslanik Branko Pavlović iz pokreta “Mi – glas naroda” ocenio je da nije u skladu sa Ustavom i zakonima da visina kamate za kredit kod Banke Kine bude tajna.
“Kamata je bitan podatak za ugovor o zajmu. Nije u skladu sa našim zakonima da to bude tajna”, naveo je Pavlović.