Juniorska košarkaška reprezentacija Srbije šampion Evrope

Instalirajte iOS ili Android aplikaciju Srbija Vesti

Nis, 30.07.2023. - Mladi kosarkasi (U18) Srbije i Francuske akciji tokom utakmice finala Evropskog prvenstva, veceras u hali "Cair" u Nisu. (BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC)
Podelite vest

Muška juniorska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je Evropsko prvenstvo, pošto je u finalu u Nišu pobedila branioca titule selekciju Španije sa 81:71 (24:24, 17:16, 15:11, 25:20).

Pred prepunim tribinama u niškoj dvorani Čair, Srbiju su predvodili Nikola Topić sa 24 poena i osam asistencija i Mitar Bošnjaković sa 21 poenom i sedam skokova. Andrej Mušicki pobedi je doprineo sa 12 poena, Aleksa Ristić sa osam, a Pavle Nikolić sa sedam poena.

U ekipi Španije najefikasniji su bili Mario Sen Superi sa 17 poena i Ugo Gonzales sa 16 poena uz sedam skokova. Adaj Mara utakmicu je završio sa 12 poena i sedam skokova, a Lukas Langarita sa 12 poena i šest asistencija.

Španija je vodila na početku i stekla tri poena prednosti, a Mušicki je trojkom izjednačio na 13:13. Španci su posle toga napravili seriju i otišli na 19:13, a zatim ke srpski tim zaigrao bolje i trojkom Đorđa Ćurčiča uspeo da preokrene na 23:21. Ekipe su deonicu završile izjednačeno 24:24.

Ekipa Španije je u drugoj četvrtini imala pet razlike, 30:25, a domaći su dobrom igrom Topića, Mušickog i efikasnog Bošnjakovića uspeli da nadoknade zaostatak, a zatim i da povedu. Ekipe su se posle toga smenjivale u vođstvu i nijedna nije imala više od jednog poena prednosti, a Srbija je na poluvremenu imala jedan poen, 41:40.

Srpska reprezentacija je u trećoj četvrtini dobrom igrom i predvođena Topićem i Mušickim uspela da stekne šest i osam poena prednosti, a u poslednju četvrtinu ušla je uz prednost od 56:51.

Španija je uspela trojkom Langarite da priđe na 54:56, ali su odgovornost preuzeli Bošnjaković, Ristić i Nikolić i doneli 13 razlike, 69:56, do tada najveću prednost na utakmici, nešto više od šest minuta pre kraja.

Lukas Mari je trojkom uspeo da smanji zaostatak ispod 10 razlike, ali je Bošnjaković vratio trojku i dvocifrenu prednost, koju je Srbija sačuvala i osvojila titulu šampiona Evrope za igrače uzrasta do 18 godina.

Bronzanu medalju osvojila je Nemačka, pobedom protiv Francuske 67:59 (22:14, 13:17, 13:16, 19:12).