Udruženje za zaštitu, odgoj i proučavanje životinja „Zoo Planet“ podneće Gradu Nišu i državnim institucijama inicijativu za formiranje prihvatilišta za divlje životinje na području Niša, kazali su predstavnici tog udruženja na debati organizovanoj u Medija centru.
Predsednik Udruženja „Zoo Planet“ Dušan Stojanović istakao je da „Zoo planet“ već 15 godina volonterski pruža pomoć u zbrinjavanju divljih životnja, ali je potrebno da se udruženje institucionalizije ili da se formira institucija koja će imati adekvatan prostor za prihvat divljih životinja i zaposlene koji će dežurati 24 sata dnevno tako da će moći u svakom trenutku da prihvate životinje, leče ih i vrate u prirodu.
„Potrebna su finansijska sredstva kako bi se obezbedio adekvatan prostor za smeštaj tih životinja, njihovu ishranu, boravak i lečenje. „Zoo Planet“ ima privremeno prihvatilište koje radi na bazi donacija i u kome radi volonteri, ali su nam kapaciteti slabi i potrebna nam je pomoć države i grada“, izjavio je Stojanović.
Prema njegovim rečima, na jugu Srbije postoji problem krijumčarenja zaštićenih i strogo zaštićenih životinja, pogotovo na delu bugarske granice, ali na jugu zemlje nema prihvatilišta za te životinje.
„Kada se životinja oduzme obično se prebacuje u prihvatni centar Zološkog vrta „Palić“ što se do sada pokazivalo kao neadekvatno jer tokom transporta dolazi do uginuća same jedinke ili nemogućnosti prihvata. Potrebno je da imamo i na jugu i na severu ovakva prihvatilišta, kako bi imali dovoljno kapaciteta za prihvat“, istakao je Stojanović.
On je kazao da je „Zoo Planet“ za 15 godina postojanja u „Zoo kutku“ u Kamenici zbrinuo preko 7.000 jedinki, što divljih, što domaćih, izuzev pasa i mača.
U proseku, dodao je, godišnje zbrinu između 670 do 800 životinja, najviše od aprila do oktobra.
Danica Veljković iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije izjavila je da bi prihvatilišta za dvilje životinje trebalo da postoje u našoj zemlji na više lokacija.
„To je nešto čiji značaj svakog proleća uvidimo zato što dobijamo bezbroj poziva od građana koji su našli povređenu pticu ili je mladunče ispalo iz gnezda ili slično i ne znaju šta da rade sa njima, kako da pomognu“, istakla je Veljković.
Ona je kazala da je veoma važno da institucije prepoznaju koliko je značajno za naš biodiverzitet postojanje prihvatilišta.