Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Brdu kod Kranja da Evropska unija među građanima Srbije nije popularna i izrazio nadu da se to u narednom periodu može promeniti.
“Ja dolazim iz zemlje koja se nalazi na evropskom putu, neće da odustane od toga, ali u kojoj je EU najmanje popularna. Da danas imate referendum u Srbiji hoćete li da idete u EU ili ne, građani Srbije bi rekli ne. Nadam se da ćemo to uspeti da promenimo u mesecima i godinama koje su pred nama”, rekao je Vučić novinarima.
Dodao je da je jedan od glavnih razloga pitanje teritorijalnog integriteta Srbije jer su “svima puna usta teritorijalnog integriteta Ukrajine, a teritorijalni integritet Srbije su pogazili kao maljem”.
“Ljudi u Srbiji tu vrstu licemerja ne mogu da prihvate, ali se nadam da se taj racionalni impuls kod građana da proradi u budućnosti i da ćemo da razumemo šta su nam stvarni interesi i da ćemo to uspeti da odvojimo od emocija”, rekao je on.
Nakon samita Inicijative Brdo-Brioni čiji su domaćini predsednici Slovenije i Hrvatske, Borut Pahor i Zoran Milanović, Vučić je istakao da je u pregovorima Beograda i Prištine sada “sve potpuno drugačije u odnosu na ono što je bilo”.
“Biće mnogo dolazaka i odlazaka raznih stručnjaka. Prva stvar je – niko ne želi novi sukob na Balkanu, a druga da žele da (predsedniku Rusije Vladimiru) Putinu izvuku argument Kosova iz ruku koji on u razgovorima sa svim zapadnim zvaničnicima koristi”, dodao je Vučić.
On je rekao i da je usvojen zajednički zaključak u šest tačaka, ali bez hrvatskog stava o važnosti “legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda na svim nivoima vlasti u BiH”.
Prema navodima hrvatskih medija s tom formulacijom se nisu složili predstavnici BiH.
Vučić je posla sastanka izjavio da bi Srbija taj stav predsednika Hrvatske Zorana Milanovića podržala jer je u skladu sa Dejtonskim sporazumom.
“Uspeli smo da usvojimo zajednički zaključak u šest tačaka koji reafirmiše podršku evropskom putu Zapadnog Balkana, viznu liberalizaciju za sve u regionu, davanje kandidatskog statusa BiH i ono što je za nas važno, to je da tražimo podršku EU zbog teške energetske situacije u kojoj se našao Zapadni Balkan kao i cela Evropa, ukoliko je moguće da je dobijemo ukoliko nije, opet nikom ništa”, rekao je Vučić novinarima u Sloveniji.
“Pokazali smo dosta razlika, dijametralnih stavova, ali razgovor je tekao civilizovano, racionalno”, rekao je srpski predsednik i dodao da su glavna tema sastanka bila očekivanja regiona od Evopske unije.
Dodao je da je atmosfera na sastanku bila bolja nego prošle godine, iako je teža situacija u regionu.
Samitu su prisustvovali predsednik Albanije Bajram Begaj, trojica članova Predsedništva BiH Željko Komšić, Milorad Dodik i Šefik Džaferović i predsednici Crne Gore Milo Đukanović, Kosova Vjosa Osmani, Severne Makedonije Stevo Pendarovski i Srbije Aleksandar Vučić.