Autonomni ženski centar je povodom Međunarodnog dana borbe protiv femicida istakao da su u toku dva projekta koja imaju za cilj da se smanji broj ubistava žena i nasilja u porodici.
Na konferenciji za novinare je istaknuto da je unazad četiri godine u Srbiji broj ubistava žena iznad evropskog proseka i da bi 2024. godina, u kojoj imamo 17 femicida, mogla da bude prva u kojoj se krećemo u okviru tog proseka.
Konstatovano je i da zakonska regulativa nije odgovorna zbog velikog broja femicida i da je ona dobra, ali da se ne primenjuje u potpunosti.
Takođe je projektima koji su rađeni utvrđeno da ranjive kategorije društva teže ostvaruju pravdu.
Prema rečima Dragane Lukić koja vodi USAID-ov projekat “Pravda za sve” ranjive kategorije društva poput siromašnih i invalida, teže dolaze do informacija o svojim opravima.
Istakla je na hipotetičkom primeru da bogati plate dobrog advokata koji im sve završi, dok siromašni to nisu u mogućnosti.
Dodala je da je jedan od zadataka da se isprati šta od zakonske regulative funkcioniše, a šta ne kako bi to bilo ispravljeno, da li kroz Ispravke i dopune zakona i zakonske regulative, ili na neke druge načine.
Ono što je interesantno je da je u ovoj godini zabeleženo manje femicida u gotovo svim regionima osim u Vojvodini i da je to zabrinjavajuće.
Takođe je naglašeno da je od 17 slučajeva ubistava žena u 2024. godini čak u osam ranije projavljivano nasilje u porodici, a da su u tri slučaja nasilnici bili osuđeni.
“Taj podatak nam pokazuje da nešto ne funkcioniše čim je i posle prijave nasilja ipak došlo do femicida”, rekla je Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.
Istakla je da je zbog toga vraćanje poverenja u institucije težak zadatak.
Konstatovano je i da je monitoring onih koji su osuđeni za nasilje u porodici slab i da na tome mora da se poradi.