Kancelar Nemačke Olaf Šolc izjavio je danas u Frajbergu da su Evropskoj uniji (EU) potrebne kritične sirovine i da ona želi da učestvuje u eksploataciji nalazišta litijuma u dolini Jadra u Srbiji, navodeći da je važno da se ispoštuju visoki standardi zaštite životne sredine.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, pošto su zajedno posetili sedište Saksonske rudarske uprave, Šolc je rekao da prosperitet zemalja EU zavisi od obezbeđenja dovoljnih količina litijuma za njihove industrije.
“Stav nemačke vlade je jasan – potrebni su nam litijum i druge kritične sirovine, uz pouzdane lance snabdevanja. Danas smo se informisali o održivoj ekstrakciji litijuma, uz čuvanje prirode i životne sredine. Ideja održivosti je živa i u Nemačkoj i u Srbiji i EU želi da učestvuje u eksploataciji tog velikog nalazišta litijuma u dolini Jadra”, kazao je Šolc u pokrajini Saksonija.
Naveo je da nemačka vlada pozitivno ocenjuje projekat iskopavanja litijuma na zapadu Srbije, kao i kopanje litijuma u Nemačkoj, navodeći da se ono ne planira samo u Saksoniji nego i u basenu gornje Rajne.
“Potražnja za litijumom će biti ogromna, zbog čega je važno da realizujemo što više takvih projekata u Evropi. Ne radi se o takmičenju, nego da pružimo jedni drugima podršku”, rekao je Šolc pošto je sa Vučićem prisustvovao prezentaciji plana iskopavanja litijuma u okviru projekta Cinvald litijum.
Šolc je kazao da je važno da se ispoštuju visoki standardi zaštite životne sredine prilikom iskopavanja litijuma i da je potreban “visok stepen prihvaćenosti na lokalu”.
“Meštani često sa izvesnom zabrinutošću gledaju na takve projekte i pribojavaju se da li će to negativno uticati na životnu sredinu. Zato su važni visoki standardi zaštite životne sredine. Zato smo razgovarali o tome i to je povod našeg dolaska”, kazao je Šolc.
Dodao je da je danas sa Vučićem i načelnikom Saksonske rudarske uprave Bernardom Kramerom “vrlo konkretno razgovarao o tome kako mogu da prošire saradnju”.
“Ja bih lično voleo da kažem da sam zaista impresioniran ljudima iz rudarske uprave, ali i ljudima iz same kompanije koja radi na tome. Vidim da postoji veliko znanje, velika ekspertiza i kompetentnost, tako se gradi poverenje, što je vrlo važno za prihvaćenost”, naveo je Šolc.
On je kazao da u saradnji Nemačke i Srbije postoje i druge teme, poput procesa pristupanja država Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.
“Tu treba voditi računa o mnogim stvarima i predsednik Vučić aktivno radi na tome. Mi ćemo svakako pružati podršku koliko možemo, jer se radi o reformama za poboljšanje vladavine prava, slobode medija, i tako dalje. Naravno da je važno da ljudi u regionu održavaju dobrosusedske odnose. To se pre svega tiče odnosa Srbije i Kosova. Mi radimo na tome da pružamo podršku i jednoj i drugoj strani. Postoji sporazum koji je usaglašen i koji treba da se primeni“, rekao je Šolc.
Ovakve najave koje stižu sa samog vrha države daju podrstek da bolji dani za elektromobilnost u Srbiji tek dolaze. Kako Zlatibor krupnim koracima grabi ga osavremenjivanju i poboljšanju saobraćajne infrastrukture ovi razgovori su više nego važni za sam proces elektromobilnosti ne samo Zlatibora već čitave Srbije.