Članovi Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje razmatraće danas u 12 sati predloge kandidata za članove novog saziva Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Novi Savet REM-a bira se nakon što je prethodnom, na čijem čelu se nalazila Olivera Zekić koja će ubuduće biti predstavnica za odnose sa javnošću tog tela (PR), istekao mandat 4. novembra, tačno godinu dana od kada su usvojene izmene i dopune medijskih zakona koje su to predviđale.
Do izbora novih članova Saveta dolazi iako je bilo najave da bi stari mogli da ostanu na tim pozicijama dok Ustavni sud, kome su predložili da pokrene postupak ustavnosti Zakona o elektronskim medijima kojim je propisano da novi saziv mora da bude izabran do 4. novembra ove godine, ne donese odluku o tome.
Novinarska udruženja upozorila su da je konkurs za nove članove raspisan tek krajem novembra, odnosno četiri meseca nakon isteka zakonskog roka 4. avgusta, kada je najkasnije morala da bude pokrenuta procedura izbora novih članova.
Fondacija Slavko Ćuruvija, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Crta zbog toga su podneli krivičnu prijavu protiv predsednce Odbora za kulturu i informisanje Nevene Đurić.
Predstavnici novinarskih udruženja nisu optimistični po pitanju toga ko će se naći u novom sazivu Saveta REM-a i veruju da će većinu i dalje činiti članovi koji su bliski vlasti.
Prema njihovim ocenama, konačni izbor novog Saveta REM-a ne bi trebalo očekivati pre kraja januara ili početka februara 2025. godine.
Skupštinski Odbor trebalo bi, nakon današnjeg razmatranja kandidata i eventualnih dodatnih konsultacija sa predlagačima u narednim danima, da skrati spisak na 18 kandidata i uputi ih Skupštini Srbije, koja će na plenumu izabrati devet budućih članova Saveta REM-a.
Po jedan član Saveta REM-a biće izabran od devet predlagača: novinarskih udruženja; univerziteta; udruženja čiji su ciljevi zaštita dece; elektronskih medija; nacionalnih saveta nacionalnih manjina; crkvi i verskih zajednica; Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti; Udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i Udruženja kompozitora; Udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja.
Kada su u pitanju kandidati novinarskih udruženja, Nezavisno udruženje novinara Srbije predložilo je Snježanu Milivojević i Milevu Malešić, dok su “Ujedinjeni TV eksperti” predložili Dejana Vuka Stankovića i Petra Kočića.
Među univerzitetima, Univerzitet umetnosti je predložio Ivana Medenicu i Vanju Šibalić, Educons Dragana Guzijana i Milorada Vukašinovića, Singidunum i univerziteti u Novom Sadu i Prištini takođe Vukašinovića i Zorana Jevtovića, a Megatrend Aleksandra Gajovića.
Jedna grupa udruženja čiji su ciljevi zaštita dece predložili su Aleksandru Krstić i Dušana Aleksića, a druga grupa Milanku Gvojić i Milorada Milinkovića, dok je Svetska organizacija Roma predložila Vladana Škorića i Ljuana Koku.
Grupa predlagača iz oblasti elektronskih medija predložila je Jovana Viteza i Tanju Vojvodić Mitrović, koju je, uz Miloša Rajkovića predložila i Nova mreža Srbije, dok su i Vojvodić Mitrović i Rajković kandidati Udruženja radio stanica RAB.
Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine predložio je Ištvana Bodžonija, a nacionalni savet bošnjačke nacionalne manjine Muhedina Fuljanina.
Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva, Islamska zajednica i Jevrejska zajednica predložili su Sanju Anđelković i Snežanu Miljković, dok je Mešihat islamske zajednice predložio Mevluda Dudića i Misala Pramenkovića.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti predložila je Sašu Mirkovića i Gordana Predića, a Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja Stevicu Smederevca i Žarka Ristića.
Udruženje dramskih umetnika predložilo je Ivana Lalića i Željka Hubača, grupa predlagača muzičkih i scenskih umetnika Leontinu Pat i Aleksandru Petrović, a Udruženje kompozitora Vojvodine takođe Pat, kao i Iru Prodanov Krajišnik.
Grupa nevladnih organizacija, odnosno udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, predložili su Dubravku Valić Nedeljković i Rodoljuba Šabića.
Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje, kako prenosi N1, zbog neispunjavanja uslova odbio je kandidature Rodoljuba Šabića, Željka Hubača i Ivana Lalićasa i još tri kandidata, čijim predlagačima je naloženo da nedostatke isprave u roku od sedam dana.