Kompanija Al Dahra, vlasnica beogradskog PKB-a, ugasila je nekoliko farmi krava, junadi i ovaca, a nije isključeno i zatvaranje fabrike za preradu deteline, rekao je danas sekretar Samostalnog sindikata poljoprivrede Srbije Milisav Đorđević.
On je za Betu rekao da više ne postoje farme krava u Glogonjskom ritu, Padinskoj Skeli i Dunavcu, farma svinja i junadi u Besnom foku i farma ovaca u Surčinu.
“Broj krava je, od kada je Al Dahra kupila PKB, smanjen sa oko 8.000 na oko 3.500, a gašenjem farme ovaca te životinje se više ne uzgajaju u tom poljoprivrednom kombinatu”, rekao je Đorđević.
Dodao je da se nezvanično priča i o gašenju fabrike za preradu deteline (lucerke). Broj radnika u PKB-u je od kada je Al Dahra postala vlasnik sa oko 1.700 smanjen na oko 600.
Na sajtu Al Dahre piše da je “istaknuti lider u agrobiznisu”, sa sedištem u Abu Dabiju, specijalizovan u oblastima uzgoja, proizvodnje i trgovine stočnom hranom, kao i osnovnih namirnica kao što su pirinač, brašno, voće i povrće, a farme stoke se ne pominju.
Al Dahra iz Ujedinjenih Arapskih Emirata je u oktobru 2018. kupila imovinu PKB korporacije za oko 121 milion evra iako je knjigovodstvena vrednost bila 227 miliona evra. Za 121 milion evra kupila je 16.785 hektara poljoprivrednog zemljišta i u proseku platila ih 4.700 evra po hektaru, zatim fond od oko 17.000 grla stoke, mehanizaciju i zalihe rezervnih delova. U istu cenu su ušla i dva posebna privredna društva, laboratorija za mikrobiološka i hemijska ispitivanja i veterinarska služba.
U izveštaju o poslovanju Al Dahre za 2018. navodi se da je ta kompanija samo na osnovu razlike izmedju plaćene i fer vrednosti imovine PKB-a zaradila 106,3 miliona evra. Prema ugovoru o kupovini PKB -a Al Dahra imala je pravo da prve tri godine bez saglasnosti nadležnog ministarstva godišnje prodaje deset odsto zemljišta ili oko 1.700 hektara.
Prilikom kupovine najvećeg domaćeg poljoprivrednog kombinata vlasnici Al Dahre su najavili da će u naredne tri godine investirati 30 miliona evra u unapredjenje poslovanja PKB-a, dalji razvoj sistema za navodnjavanje i modernizaciju kapaciteta za proizvodnju mleka.
Pored toga, Al Dahra je planirala da uloži dodatnih 15 miliona evra u optimizaciju poslovanja PKB-a i njenih kapaciteta da bi se postigli veći prinosi i podigao kvalitet mleka.
Kada je zatvorena prva farma, 2021. godine, Samostalni sindikat poljoprivrede Srbije nagovestio je da strahuje da će Al Dahra ugasiti stočarsku proizvodnju jer se ugovorom o kupovini obavezala da je zadrži tri godine koje su istekle krajem te godine.