Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić govoreći o potencijalnim izmenama Zakona o maloletničkoj delikvenciji, ocenio je da nije problem u samom zakonu, već da su prevencija i edukacija ključni kada je reč o maloletničkom nasilju.
“Pooštravanje sankcija, ili sankcionisanje nije rešenje. Mislim da mehanizmi već veoma dugo postoje u našem zakonodavnom okviru, ali ne smemo zaboraviti da smo mi odrasli ti koji dajemo model ponašanja deci i potrebno je da toga budemo svesni”, rekao je Ružić za RTS.
Naveo je da su i mediji oni koji na neki način indukuju to ponašanje, na koji način se percipira nasilje ili neko drugo rizično ponašanje i da se tom temom “kao društvo moramo ozbiljnije pozabaviti”.
“Što se tiče zakona, tu nije problem. Stvar je zaista u prevenciji, u edukaciji u sinergiji roditelja, lokalnih samouprava, nadležnih institucija i škola i svakako promociji vrednosnog sistema koji je normalan u 21. veku, a ne nekih kvazi vrednosti zbog kojih se svaki dan raspravljamo”, ocenio je on.
Govoreći o energetskoj krizi, Ružić je istakao da se ona reflektuje na sve sfere društva, pa i na obrazovni sistem, ali istakao da veruje da će i ovog puta, kao i tokom pandemije korona virusa, on biti u fokusu države.
Ministar je naglasio i da je veoma važno da organi rukovođenja u školskim ustanovama povedu računa o mogućnosti da se uštedi na električnoj energiji, podsećajući da je to preporuka i vlade i resornog ministarstva.
Na pitanje kada će biti topli radijatori u školama, ministar je odgovorio da će to biti “kada počne grejna sezona”.
Ružić je dodao i da Tim za škole, koji prati situaciju vezanu za korona virus, redovno zaseda i da je stanje u školama redovno, a da se nastava odvija neposredno.
“Škole nisu bile mesto transmisije ni u vreme onih najtežih dana tokom korona virusa, ne vidim razlog da se bilo šta u tom smislu menja. Naravno da, ukoliko dođe do nekih alarmirajućih podataka, da ćemo preduzeti određene korake, ali za sada, od 1. septembra, stanje je redovno”, kazao je ministar.