Vlada Srbije je odobrila EPS-u da do kraja 2023. uveze četiri miliona tona uglja, kako bi se obezbedio nesmetan rad obrenovačkih termoelektrana, koje pokrivaju polovinu potreba za strujom u zemlji, a rudnik „Kolubara“ sada daje trećinu manje uglja neophodnog za zimu, objavila je Radiotelevizija Srbije.
U kolubarskim rudnicima radi se u tri smene i svom raspoloživom mehanizacijom. Odlagač na kojem je zimus došlo do havarije biće u funkciji do kraja godine.
Kolubarski kopovi dnevno daju oko 62.000 tona uglja, a krajem leta kopaće se, kako najavljuju, 80.000 tona. Ipak, uvoz je neophodan, prenosi RTS. Za proizvodnju jednog megavat sata struje, u proseku je potrebno 1,6 tona uglja i u ovom trenutku jeftinije je uvoziti ugalj nego struju.
„Ugovorili smo 300.000 iz Pljevalja iz Crne Gore i 100.000 iz Banovića. To je ugalj nešto kvalitetniji nego naš, što će nam pomoći i da dignemo kvalitet ovog našeg uglja. Odnosno u trenucima kada imamo pad snage da podignemo snagu, na taj način ćemo smanjiti upotrebu mazuta“, izjavio je izvršni direktor za proizvodnju uglja u EPS-u Milan Jakovljević.
Računa se i na uvoz uglja iz Bugarske, Rumunije, ali je problem transport koji i povećava troškove. Najavljena je mogućnost uvoza i sa Kosova i Metohije – potencijal je ogroman, ali saradnju diktira politika, naveo je RTSU kolubarskim rudnicima je pet kopova, a plan je da 2025. rade samo tri: “Tamnava zapadno polje”, “Polje E” i novi kop “Radljevo” koji će obezbediti dovoljno kvalitetnog uglja.