Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić ocenio je danas da se novinari u Srbiji često ponašaju kao politički akteri.
On je za nedeljnik NIN kazao da je takvih primera mnogo, dodajući da treba da postoji svest o odgovornosti za izrečeno.
“Biću vrlo otvoren, imamo čitav niz medijskih poslanika koji su istovremeno i akteri na političkoj sceni (…) Nekad je teško proceniti kada oni izlaze kao novinari, a kada kao politički akteri”, rekao je Ristić.
Po njegovim rečima, resorno ministarstvo ne deli medije na zavisne i nezavisne.
“Za nas postoje samo registrovani mediji kojih je 2.194. Pored njih funkcioniše i 76 udruženja novinara, tri (samo)regulatorna tela i tri sindikalne organizacije”, dodao je Ristić.
Kazao je da je Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, u prethodnih šest meseci pokrenulo otvoren dijalog sa partnerima na medijskoj sceni.
“Mi nastojimo da ministarstvo bude jedna od platformi za dijalog unutar medijske zajednice, ali ne i jedina”, kazao je Ristić.
Rekao je da ministarstvo planira da u toku dijaloga otvara sve teme i dodao da za njih ne postoji tema o kojoj ne žele da razgovaraju kao i da nemaju sagovornika koji je nepoželjan.
“Bezmalo su se svi uključili u dijalog. Praktično na prste jedne ruke se mogu nabrojati oni koji to još nisu učinili”, kazao je Ristić.
Ministar je o bezbednosti novinara kazao da postoje prava i obaveze.
“Često smo skloni da na prvo mesto stavljamo sopstvena prava a zanemarimo odgovornosti”, rekao je Ristić.