Nekoliko udruženja poljoprivrednika Srbije protestovaće sutra u mestima kojima gravitiraju sa zhtevom da se ponište rešenja o pasivnom statusu i smene premijer Miloš Vučević, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijan Rističević.
Na protest će izaći članovi Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje Naše mleko, Udruženje za spas i opstanak stočara zapadne Srbije, Udruženje Banatska crnica i još neka udrženja iz centralne Srbije.
Predsednik Udruženja “Naše mleko” Milan Pajić rekao je danas za Betu da ne prihvataju predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da Vučević i Martinović razgovaraju sa poljoprivrednicima kako bi ispravili nedostake u radu koje je pronašla inspekcija i predložila da se određena domaćinstva zbog toga stave u pasivan status, čime bi izgubili pravo na subvencije.
“Podržavamo protest studenata i tražimo da u ovoj zemlji svako odgovara za ono što radi. Nama je Vučević obećao subvenciju za seme u određenom roku i to nije ispoštovao, ali inspekcija za bilo šta može da kazni one koji su protiv vlasti. Zbog toga tražimo ostavke i ne možemo da razgovaramo sa čovekom čiju ostavku tražimo”, rekao je Pajić.
Dodao je da je do sada vlast samo obećavala novac, ali da je stanje u poljoprivredi takvo da im sada ne treba novac.
“Sada nam ne trebaju pare, neka ih daju kome hoće, tražimo odgovornost svakog za njegov rad”, rekao je Pajić i naveo da će protest biti u Bogatiću.
Istakao je da njihov protest svako može da tumači kako hoće, pa i vlast da je politički motivisan i da ih za to nije briga.
“Sada vlast nudi stanove za mlade. Kakve stanove kada ljudi i hleb i toaletni papir kupuju na odloženo”, rekao je Pajić.
Predsednik Saveza udruženja Banata Dragan Kleut naveo je da poljoprivrednici prekidaju svaku komunikaciju sa vlašću dok se ne ispune zahtevi o smenama i ukidanju pasivnog statusa.
“Vlast kažnjava poljoprivrednike koji ne misle kao i ona, stavljanjem njihovog domaćinstva u pasivan status. To je osveta prema ljudima koji su kažnjeni, zbog setvene strukture na njivama, koja mora unapred da se prijavi, a prirodne okolnosti zahtevaju ponekad da se, na primer na planiranoj njivi za setvu pšenice poseje kukruz i budžet zbog toga nema nikakvu štetu”, rekao je Kleut.
Naveo je da se obećanja vlasti ne ispunjavaju i da se radna grupa koja je trebalo da se bavi uređenjem berze i uvođenjem robnih zapisa, što je obećano još prošle godine, do sada ni jednom nije sastala, a nakon najave protesta juče je stigao poziv za sastanak.
Predsdnik Udruženja za spas i opstanak stočara zapadne Srbije Zlatko Kokanović rekao je da je, nakon najave protesta, sinoć stigao poziv za razgovor u Ministarstvu poljoprivrede, ali da udruženja koja će izaći na protest nisu prihvatila, a da će ona udruženja koja odu na stastanak smatrati saradnicima vlasti.
Kokanović je rekao da je inspekcija donela rešenje o stavljanju njegovog domaćinstva u pasivan status zbog toga što stanjak ne odgovara po dimenzijama broju goveda koje uzgaja, ali da on odvozi svakih sedam dana to đubrivo na njive i ne zagađuje životnu sredinu, kako ga optužuje predsednica Skupštine Ana Brnabić.
“Inspekcija je od mene tražila da prostor za stanjk sa 50 kvadrata proširim za još 200 i napravim betonsku septičku jamu od 50 kubnih metara što bi koštalo 15.000-20.000 evra, a 95 odsto gaznstava u Srbiji nema takve stanjake. To je veliki problem poljoprivrednika za koji Ministarstvo ne brine kako da ga reši”, rekao je Kokanović koji je poznat u javnosti kao protivnik otvaranja rudnika litijuma kod Loznice.
To udruženje će, prema njegovim rečima, protest sutra održati ispred Skupštine Loznice i ujedno podržati protest studenata.