NZZ: Vučić to što ga studenti ignorišu doživljava kao ličnu uvredu

Instalirajte iOS ili Android aplikaciju Srbija Vesti

Podelite vest

Iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom proteklih nedelja pokušavao da smiri talasanje, njegova ofanziva podilaženja i pokušaji da šarmira očigledno ne interesuju studente u Srbiji i ostale učesnike protesta, piše dnevnik Noje cirher cajtung (NZZ).

Švajcarski dnevnik piše da Srbija ima dugu istoriju studentskih protesta i da su oni u tri navrata 1990-ih demonstrirali protiv režima Slobodana Miloševića, koji je ipak uspeo da opstane do “velikog narodnog ustanka i puča snaga bezbednosti” u oktobru 2000. godine.

“To bi moglo da se dogodi i sada – politizacijom jedne generacije koja je mnogima delovala kao pasivna, apolitična pa čak i indoktrinisana nacionalno-populističnom ideologijom Srpske Narodne stranke”, piše NZZ, i ocenjuje da je od ključnog značaja koliko će studenti izdržati u svojim protestima i li će uspeti da privuku i šire slojeve društva.

NZZ piše da su sada univerziteti u Srbiji jače infiltrirani režimskim lojalistima nego što je to bilo i u vreme Slobodana Miloševića, ali da su se studenti sada organizovali nezavisno od univerzitetskih gremija i da su njihove proteste podržali brojni profesori i rektori.

List je preneo je izjavu jedne srpske studentkinje za N1, da studenti ne vide razlog da razgovaraju sa Vučićem, “pošto on nije nadležan za istragu smrtonosne nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu, već je to stvar institucija koje konačno treba da rade svoj posao u skladu sa zakonom”.

Ona je, govoreći o Vučićevim ponudama mladima, dodala “ko je uostalom vučić da nam daje takve ponude?”, preneo je list, dodajući da upravo “ta kritika pogađa srce sistema” u Srbiji.

“Vučić je, naime, tokom godina, mimo ustava, na sebe preneo kompletnu izvršnu vlast. Vlada funkcioniše samo još kao administrativni organ”, piše dnevnik u komentaru.

NZZ navodi da se u povremenim televizijskim prenosima sednica vlade vidi “kako Vučić redovno proziva ministre i da se prikazuje kao ljutiti otac nacije”.

Istovremeno, “parlament tavori u senci i klimanjem glave prihvata naloge koje dobija” a “pravosuđe je samo naizgled nezavisno i odmah popušta pod pritiscima”, ocenjuje NZZ.

“A velika većina medija, uključujući i televizije sa nacionalnom frekvencijom, strogo su odane režimu”, piše NZZ.

I zato kritika “mudre studentkinje” pogađa ravno u metu. “Da bi se takav sistem reformisao i po mogućnosti sprečile tragedije poput one u Novom Sadu, nije dovoljno žrtvovati jednog ministra i ozlojeđenima ponuditi neke benefite”, piše list.

Za tako ne nešto je, ocenjuje dnevnik, potrebno ponovo uspostavii podelu vlasti u Srbiji i iskoreniti nepotizam Srpske napredne stranke, koja državnim poslovima, od mesta direktora pa do mesta portira, nagrađuje političke sledbenike, a ne kompetentne ljude.

Tagovi

Povezane vesti:

Subscribe
Notify of
guest
0 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x