‘Mi snaga naroda’ pita vladu i predsednika za cenu solarnih elektrana američke firme UGTR

Instalirajte iOS ili Android aplikaciju Srbija Vesti

Podelite vest

Poslanička grupa “Mi Snaga naroda, profesor dr Branimir Nestorović” upitala je danas Vladu Srbije i predsednika Aleksandra Vučića da li je tačno da će solarne elektarne koje će u Srbiji graditi kompanja UGTR, registrovana u SAD, koštati 500 miliona dolara više od sadašnje tržišne cene u Srbiji.

Ta poslanička grupa je, kako je navedeno u saopštenju, tražila uvid u sadržaj ugovora, ali je taj zahtev odbijen.

“Kakva je tačno vlasnička struktura kompanije UGTR koja je registrovana u SAD, sa kojom se planira potpisivanje ugovora, kojoj će građani Srbije morati da plate ogromnih 1,6 milijardi dolara i da li se, u bilo kom vidu u okviru planiranog ugovora, nalaze i građani Srbije”, upitala je ta poslanička grupa.

Takođe, te poslanike interesuje da li se ugovorom američki investitor osigurao da, “tako nerealno veliki iznos može da povisi za maksimalnih 14 odsto u slučajevima poskupljenja opreme i drugih okolnosti, dok srpskoj Elektroprivredi nije dozvoljeno sniženje ugovorne cene ni u slučajevima pojeftinjenja solarnih panela i druge opreme, iako je to očigledan trend poslednjih nekoliko godina”.

Poslanike interesuje i da li je vlada Srbije već “isplanirala moguća neplanirana buduća poskupljenja opreme i drugih okolnosti od 14 odsto, pa je rebalansom budžeta za 2024. godinu za ugovor na tačno 1,698 milijardi dolara unapred predvidela finansijsku garanciju za ovaj projekat na 1,9 milijardi dolara”.

Među pitanjima je i da li su za izgradnju solarnih elektrana velike snage usvojeni prostorni planovi posebne namene na teritorijama gradova Zaječara i Leskovca, i četiri opštine Bujonovca, Lebana, Negotina i Odžaka i ako jesu, kada su i kako prezentovani lokalnim zajednicama i javnosti, “imajući u vidu da se njima određuje i prenamena zemljišta što, kao projekat ‘Jadar’ o otvaranju rudnika litijuma kod Loznice, može dovesti do velikog nezadovoljstva, ne samo lokalnog stanovništva, već i građana cele Srbije”.

Ta poslanička grupa upitala je i ko je, kada i na osnovu čega izradio obaveznu procenu uticaja tih postrojenja na životnu sredinu i da li u cenu ugovora ulazi i deponija nastalog opasnog otpada.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je navedeno u saopštenju, najavio je da će UGTR graditi solarne elektrane od 1.000 megavata sa samobalansirajućim baterijama od 200 megavata koje su, kako je rekao, neophodne da bi elektroenergetski sistem mogao da prihvati proizvedenu električnu energiju.

“Analizom sličnog projekta koji se realizuju u Srbiji, koji finansira EBRD banka za privatne investitore, lako se zaključuje da je projekat koji se nameće EPS-u skuplji za oko 500 miliona dolara od njegove stvarne tržišne vrednosti”, navela je ta poslanička grupa.

Dodaje se da je EBRD objavila javni tender za izbor konsultanta za izgradnju 190 megavata solarnog postrojenja u opštini Zaječar, čija je cena 155 miliona evra, što znači da jedan megavat EBRD projekta košta približno 817.00 dolara, dok cena za jedan megavat instalisanog kapaciteta, koji bi EPS trebalo da plati američkoj kompaniji UGTR koštao čak 1,42 miliona ili oko 604.000 dolara skuplje po jednom megavatu instalisanog kapaciteta.

Poslanička grupa je navela i da postrojenje privatnog investitora u Zaječaru nije projektovano sa baterijama “što znači da one očigledno nisu neophodne”.

“Mi snaga naroda” navela je i da stručnjaci za elektroenergetiku iz EPS i Elektromreže Srbije tvrde da srpskom elektroenergetskom sistemu nisu neophodne baterije kako bi električna energija bila preuzeta iz tog solarnog postrojenja, jer postoji dovoljno balansnih kapaciteta, iako još nije izgrađena reverzibilna hidroelektrana “Bistrica”.

“Zalažemo se za transparentnost u radu svih državnih organa i najoštrije se protivimo svakom kršenju Ustava i zakona. Pošto se stiče utisak da se na brzinu i mimo Zakonom utvrđenih procedura planira, ne samo veliko zaduživanje, već i potencijalna devastacija životne sredine, upozoravamo predsednika Vlade Srbije, resornog ministra, kao i sve nadležne u EPS-u da se ovakav ugovor, očigledno štetan po Srbiju i njene građane – ne potpisuje”, navela je ta poslanička grupa.

Tagovi

Povezane vesti:

Subscribe
Notify of
guest
0 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x