Poslanička grupa “Mi snaga naroda prof. dr Branimir Nestorović” saopštila je danas da stručnjaci tvrde da je cena izgradnje šest samobalansiranih solarnih elektrana preplaćena za 500 miliona dolara.
“Vlada Srbije odbija da na zahtev naše poslaničke grupe objavi detalje ugovora koji je Elektroprivreda Srbije (EPS) potpisala sa konzorcijumom kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, iako smo dali obrazloženje da je cena viša za 500 miliona dolara, a te elektrane štetne po životnu sredinu”, navela je ta poslanička grupa.
Istaknuto je i da su, potpisivanjem ugovora prihvaćena i baterijska postrojenja od 200 megavata za koja su, stručnjaci koji rade u EPS i Elektromreži Srbije (EMS), procenili da uopšte nisu potrebna.
Elektroprivreda Srbije potpisla je 16. oktobra sa konzorcijumom kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables ugovor za realizaciju Projekta izgradnje i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana na šest lokacija u Srbiji, koji će obezbediti jedan GW novoinstalisane snage kroz solarne panele, a proizvodiće u proseku oko 1.600 GWh električne energije.
Bez obzira što su, kako su ocenili poslanici “Mi snaga naroda”, baterijska postrojenja samo delić ugovora koji je štetan u celini, što tvrde stručnjaci EPS i EMS, najviše je štetan zbog enormne cene od čak 1,698 milijardi dolara.
Naveli su da nisu ni tvrdili da je stav menadžmenta EMS da su baterije nepotrebne, već da je” to stav ogromne većine od 588 inženjera EMS koji nisu u menadžmentu i koji imaju znanje i osećaj pripadnosti svojoj državi Srbiji”.
Menadžment EMS je ranije demantovao da je njegov stav da su baterije nepotrebne.
“I inženjeri EPS na dan potpisivanja štetnog ugovora javno su istakli da je za EPS svrsishodnije i ekološki bolje rešenje skladištiti električnu energiju iz obnovljivih izvora energije u reverzibilne hidroelektrane nego u baterije, a što je i stav stručnjaka poslaničke grupe ‘Mi Snaga naroda'”, navedeno je u saopštenju poslaničke grupe.
I inženjeri EPS, kako su ukazali, “nedvosmisleno tvrde da je energiju, dobijenu iz vetra i solara bolje skladištiti u reverzibilnim hidroelektranama, nego u litijum-jonskim baterijama, jer za sada ne postoji tehnologija za njihovu reciklažu, kao i da zagađuju životnu sredinu”.
Dodaje se da je EMS u demantiju i sam priznao da je “jedan od načina da investitor ispuni dodatne uslove i ugradi baterijsko skladište, ali da to nije jedini način”.
“Upravo to tvrdi i ‘Mi snaga naroda’ i brojni stručnjaci EMS i EPS, jer EPS nije običan investitor koji nema druge stabilne kapacitete za proizvodnju električne energije, već nacionalna elektroenergetska kompanija koja ima više od 8.200 MW kapaciteta u termo i hidro sektoru, pa i reverzibilnu hidroelektranu ‘Bajina Bašta’ sa kojima, bez baterija od 200 MW, koje su ugovorene, može da vrši balansiranje”, naveli su poslanici.
Ističe se da upravo EMS, zahvaljujući proizvodnim kapacitetima srpskog EPS, vrši balansiranje elektroenergetskog sistema, te se EPS ne može stavljati u istu ravan sa ostalim privatnim investitorima, što Ministarstvo rudarstva i energetike čini poslednjih godina, često stavljajući srpske nacionalne interese u podređeni položaj u odnosu na strane”.
EMS jeste 2023. godine, kako su dodali, bio inicijator izmena Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije i doneo je Pravilnik kako bi obezbedio sigurnost i stabilnost rada elektroenergetskog sistema u uslovima integracije većeg udela varijabilnih obnovljivih izvora energije iz vetra i sunca,” što ‘Mi snaga naroda’ svakako pozdravlja, ali da to i jeste uloga EMS kao operatora prenosnog sistema”.
“Ne želeći da dalje polemišemo sa rukovodstvom EMS, jer smatramo da se ovim demantijem skreće pažnja sa ključnih pitanja ovog ugovora, sigurni smo da bi za građane Srbije bilo poštenije da su rukovodioci EMS izašli u javnost, kritikujući ili argumentima opravdavajući visoku cenu projekta i ugovorene uslove, kao što su to učinili kada je bivši ministar energetike Zorana Mihajlović želela da pogasi srpske termoelektrane i dodeli potpuni primat obnovljivim izvorima energije i time potpuno ugrozi stabilnost srpskog elektroenergetskog sistema” naveli su poslanici.
“Mi Snaga naroda”, podsetila je da na javna pitanja koja su upućena predsedniku Srbije i Vladi Srbije povodom potpisivanja “Strateške saradnje u oblasti energetike” sa SAD nije odgovoreno niti su mediji preneli sadržinu tog dokumenta.
“Iako su u obavezi prema građanima Srbije, nijedan od više govornika prilikom potpisivanja ugovora, među kojima su Aleksandar Vučić, Kristofer Hil, Dubravka Đedović Handanović, Dušan Živković i predstavnici stranih kompanija, nisu rekli ključne elemente ugovora koji su potpisani, pa čak ni cenu ugovora i ugovorene uslove, niti je to bilo pitanje novinara”, ističe se u saopštenju poslanika.
Izgradnja elektrana će, kako je dodala ta poslanička grupa, koštati 1,698 milijardi dolara, a investitor se osigurao da može da povisi cenu za maksimalnih 14 odsto, a da EPS-u nije dozvoljeno sniženje ugovorne cene ni u slučajevima pojeftinjenja solarnih panela.
Vlada Srbije je poslednjim rebalansom budžeta za 2024. godinu, kako su naveli, nekoliko nedelja pre potpisivanja ugovora, već predvidela finansijsku garanciju na sumu koja je već uvećana za 14 odsto, odnosno na čak 1,9 milijardi dolara.
“Analizom projekta koji finansira EBRD banka u Zaječaru zaključuje se da je EPS-ov projekat skuplji za oko 500 miliona dolara od tržišne vrednosti. U projektu EBRD 1 MW košta oko 817.000 dolara, dok cena za 1 MW instalisanog kapaciteta za EPS čak 1,42 miliona ili oko 604.000 dolara više po MW”, naveli su poslanici.
Dodaje se da će i pored kupovine baterija, čija je cena za 200 MW baterija oko 200 miliona dolara, EPS preplatiti projekat za čak pola milijarde dolara.