Gradska biblioteka u Novom Sadu protivi se uvođenju tarife za svaku pozajmljenu knjigu jer bi, kako su naveli, to devastiralo poslovanje ove ustanove.
Reč je o tarifi po kojoj bi od 1. januara naredne godine na svaku pozajmljenu knjigu ili publikaciju javne biblioteke plaćale 15 dinara za autorska prava.
Direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu Aleksandar Jokanović rekao je za portal 021.rs da je uvođenje takve tarife sporno iz više razloga.
“Jedan od njih je to što će se po 15 dinara naplaćivati pozajmljivanje svih knjiga, te tako i klasika, slikovnica i izdanja autora čija su autorska prava odavno istekla, ili koji su se upokojili tokom davnih vekova – dakle, ne samo dela onih autora koji su članovi Organizacija za ostvarivanje reprografskih prava – što dovodi u pitanje legitimnost uzimanja novca građana”, naveo je Jokanović.
Istakao je da je potrebno, da bi mehanizam naplate funkcionisao kako treba, da biblioteke vode evidenciju izdatih knjiga samo onih autora koji su članovi ovog udruženja, a da novac koji im po tom osnovu pripada plate lokalne samouprave ili drugo državno telo.
“Biblioteke su već korisnici budžetskih sredstava i njihov rad finansira se iz poreza koji plaćaju građani i potpuno je besmisleno da se taj porez izliva dalje, na tarifu čija je funkcija nejasna”, objasnio je Jokanović.
Kazao je i da izdvajanje tog novca od strane biblioteka “ugrožava njihov rad do nemogućnosti da uopšte funkcionišu”.
“Veliki broj biblioteka dobija skromna sredstva za nabavku knjiga, a procenjujemo da će upravo ta sredstva biti prva na udaru za naplatu tarife”, rekao je.
Precizirao je da mnoge biblioteke ne dobijaju nikakva sredstva u svrhu nabavke, a nove knjige, kako je ukazao, “stižu im iz republičkog ili pokrajinskog otkupa i kao pokloni građana “.
Zapitao je i kako će se od njih naplaćivati tarifa: “Sudskim procesom i zaplenom imovine? Možete pretpostaviti kuda to vodi”, kazao je Jokanović za 021.rs.