Ministarka kulture Maja Gojković izjavila je da će 2024. biti završena obnova izgorelog dela manastira Hilandar, stradalog u požaru 2004. godine, “jednog od najznačajnijih središta srpske kulture i duhovnosti”.
Ona je kao predsedavajuća Komisije za Hilandar, na sednici održanoj u manastiru Kakovu, u Grčkoj, istakla da država sa posebnom pažnjom vodi brigu o obnovi i negovanju nasleđa u okviru manastira Hilandar, kao i da mora da se nastavi sa brigom na trajni, sistemski način, saopšteno je iz Ministarstva.
Podsetila j da je važno da je donet poseban Zakon koji je posvećen stalnoj brizi o manastiru Hilandar, kao i da se pred Parlamentom Srbije nalaze izmene i dopune Zakona o kulturi, koje na poseban način ističu ulogu manastira.
Zamenik predsednika Кomisije Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, istakao je da je “za nas kao državu i narod od izuzetne važnosti obnova Hilandara, jer obnavljajući ga, mi u stvari obnavljamo Srbiju i našu svetosavsku, srpsku naciju”.
Direktor Zadužbine Svetog manastira Hilandar Milivoj Ranđić precizirao je da je u 2022. i 2023. godini glavni zadatak bio obnova izgorelog dela manastira, pre svega Dohije i Igumenarije, kao i da su prošle godine dovršeni svi grubi građevinski radovi objekata Dohije i započeti radovi na Igumenariji.
Ranđić je rekao da je glavni zadatak do kraja 2024. godine završetak Igumenarije, kada će celokupan izgoreli deo manastira biti završen, a završni zanatski radovi na Igumenariji radiće se i tokom 2025. godine.
Na sastanku Кomisije je konstatovano da se istovremeno radi i na zaštiti i restauraciji pokretnog nasleđa živopisa, predmeta sveštene umetnosti, rukopisnog nasleđa, starih štampanih knjiga, arhiva i biblioteka, etnografske zbirke, uključujući i aktivnosti popisa sa katalogizacijom i digitalizacijom, kao i unapređenje manastirske ekonomije i kulturnog predela u cilju održivog razvoja i dugoročnog samoodržanja, kao i očuvanja ukupnog nasleđa.