Srpski pokret Dveri ocenio je danas da vlast u Srbiji čini sve da najstariji građani što manje vremena uživaju u penzionerskim danima.
“Od 1. januara sledeće godine pomera se starosna granica za žene za odlazak u penziju i ona će biti 63 godine i 10 meseci, što je povećanje za dva meseca u odnosu na sadašnje stanje. Vlast ni ne krije da joj je cilj da do 2032. godine izjednači starosnu granicu za muškarce i žene prilikom odlaska u penziju, odnosno da ona bude 65 godina za oba pola”, navela je u saopštenju članica Predsedništva Dveri Gordana Marinković Savović.
Dodala je da je to praksa i u ostalim evropskim državama, ali da njihovi građani žive duže.
U Nemačkoj, kako je navela, starosna granica za odlazak u penziju 65 godina i 10 meseci, sa tendencijom pomeranja na 67 godina do 2031. godine, u Austriji ona iznosi 65 godina za muškarce i 60 godina za žene, s tim da se će se ova razlika izjednačiti do 2031. godine, dok je starosna granica za penziju u Mađarskoj, Luksemburgu, Sloveniji ili Španiji 65 godina.
“Međutim, najveći problem, kada uporedimo Srbiju sa ostalim evropskim državama, je taj što stanovnici svih evropskih država u proseku duže žive nego građani naše zemlje, pa se vlast u Srbiji očigledno vodi sistemom da što duže radimo, što kraće da živimo i manje penzija trošimo, pa tako da državi ostane što više novca”, kazala je Marinković Savović.
Podsetila je da su pojedine evropske države, poput Finske, Danske, Grčke, Holandije, Portugala i Slovačke, vezale minimalan broj godina za odlazak u penziju sa rastom očekivanog životnog veka.
“Ako želimo iole pravedan penzioni sistem i naša država bi mogla razmisliti o ovakvom načinu odlaska u penziju”, rekla je Marinković Savović.