Pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Duško Ćutilo kazao je danas da je u toku proces izrade Nacrta zakona o nestalim licima i da se nada da će sledeće godine biti usvojen i početi da se primenjuje.
Ćutilo je na konferenciji Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih sa prostora bivše Jugoslavije, kazao u Pres centru Udruženja novinara Srbije (UNS) da je radna grupa za izradu nacrta tog zakona imala nekoliko sastanaka i ocenio da je dinamika rada dobra.
“Cilj nam da nađemo najbolja rešenja za porodice nestalih. Te porodice imaju pravo na istinu i pravdu. Zakon će predvideti procedure za sticanje statusa nestalih lica, posebno poglavlje će biti prava porodica nestalih lica i novčana podrška porodicama nestalih će biti obezbeđena”, naveo je.
Poslanik Skupštine Srbije Miodrag Linta kazao je na konferenciji organizovanoj povodom Međunarodnog dana ljudskih prava da sve žrtve treba da se tretiraju na isti način.
“Albanske i muslimanske žrtve međunarodna zajednica veliča, dok se srpske žrtve negiraju i omalovažavaju”, kazao je.
Po njegovim rečima, Srbija treba u većoj meri da neguje sećanje na žrtve i da osnuje instituciju koja bi se time bavila.
“Ljudi iz tog centra treba da idu na svetske univerzitete i medije i podignu svest o srpskim žrtvama”, naveo je Linta.
Kritikovao je gradsku vlast Beograda što godinama odbija da podigne spomenik srpskim žrtvama stradalim tokom ratova devedesetih.
“Srpske žrtve zaslužuju monumentalni spomenik u Beogradu koji bi svedočio o stradanju srpskog naroda. Sledeće godine navršava se 30 godina od akcije Oluja i možda je to prilika da se taj spomenik podigne”, dodao je Linta.
Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović kazao je da je važno da porodice nestalih saznaju šta se desilo da njihovim najmilijima i ko je za to odgovoran iako su decenije prošle od tad.
Po njegovim rečima, veliki broj tela srpskih žrtava ne nalazi se na teritoriji Srbije.
On je rekao da Hrvatska ne želi da se bavi tim pitanjima i da ta zemlja nije partner Srbiji kada je reč o rasvetljavanju istine o sudbini žrtava.
Konferencija “Pravo na život, pravo na istinu, pravo na pravdu” organizovana je povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.
Međunarodni dan ljudskih prava se obeležava u čitavom svetu, 10. decembra, na dan kada je 1948. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima.
Deklaracija je prvi i najvažniji međunarodni akt koji je proglasio ljudska prava kao zajednički ideal i cilj svih naroda i država.