Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je da se nijedno medijsko i novinarsko udruženje, kao ni Sindikat novinara Srbije, nisu oglasili povodom slučaja odlaska u zatvor vlasnika lista “Informer”, Dragana Vučićevića.
Vučićević je u ponedeljak, 3. aprila otišao na izdržavanje zatvorske kazne jer je odbio da plati kaznu od 200.000 dinara po privatnoj tužbi novinara Jugoslava Ćosića zbog uvrede, ali je izašao dan kasnije, kada je njegova supruga uplatila taj iznos.
Premijerka je za televiziju Pink rekla da su se, za razliku od tog slučaja, novinarska udruženja oglasila kada je uhapšen urednik portala Srbin.info Dejan Zlatanović zbog izjave “Ko potpiše njega ubiše” na protestu ispred Predsedništva Srbije i tražila njegovo puštanje na slobodu.
“Dakle pozivate na ubistvo predsednika (Srbije Aleksandra Vučića) – sve u redu, određena novnarska udruženja i sindikati će stati iza vas. Borite se kao Vučićević za novinarsku profesiju i dekriminalizaciju uvrede – nijedno novinarsko udruženje neće stati iza vas”, ocenila je Brnabić.
Ona je kazala da se novinarska udruženja ne slažu s uređivačkom politikom “Informera” i dodala da je Srbin.info “tokom cele pandemije korona virusa plasirao dezinformacije o vakcini i samoj pandemiji”.
“Ugrožavali su desetine i stotine hiljada života ljudi. Za takvog čoveka oni su ustali i tražili da se oslobodi, iako je pozivao na nasilno rušenje ustavnog poretka. Za Dragana Vučićevića ne. Jedina je razlika što Dragan Vučićević misli da Aleksandar Vučić radi dobar posao, a Dejan Zlatanović je u koaliciji s njima zato što su svi protiv Vučića”, rekla je ona.
Na komentar voditeljke da su na televiziji Pink pustili spot u kome se kaže da je “uvreda svakodnevno sredstvo za rad pojedinih novinara Nove i N1”, a da je to ocenjeno kao “targetiranje”, Brnabić je rekla da smatra da su te televizije “napravile kampanju kako bi sebe prikazali kao ugrožene”.
“Vi ste objavili nešto gde vi čak niste davali nikakav vrednosni sud” – rekla je ona o spotu TV Pink i nastavila: “Dakle vi ste citirali. Kada se citira to što oni pričaju, prenese, objavi, pokaže, to je najgnusniji napad na njih. Ali, kada na njihovim medijima slušate ovakve najružnije, najbrutalnije uvrede na račun predsednika, to je onda potpuno u redu”, rekla je Brnabić.
Govoreći o bezbednosti novinara, premijerka je navela da joj je to “crvena linija” civilizovanog društva, ali da u vreme društvenih mreža “svi mogu da igraju žrtvu”.
“U doba društvenih mreža imate najveći broj pretnji preko društvenih mreža, recimo Tvitera, dolazi iz inostranstva. Mi od naših partnera iz inostranstva, kao što su Švajcarska ili Austrija u konkretnim slučajevima, po šest puta tražimo te podatke. Nekad nam daju, nekada ne”, rekla je Brnabić za televiziju Pink.
Po njenim rečima, upravo u tome postoji prostor za manipulaciju.
“A šta ako neko hoće da namesti Srbiji da je takva zemlja? I ne daju nam, kao što mi u nekim slučajevima nisu davali informacije iz inostranstva. Meni, Vladi, našim relevantnim istražnim organima. Nisu. I šta sad? (Predstavi se kao da) mi ne možemo da zaštitimo (novinare)”, kazala je premijerka.
Brnabić je navela primer jedne pretnje na njen račun, koju je tužilaštvo odbacilo jer je procenilo da se “ona lično nije osetila ugroženom” i dodala da ona nije ni znala za tu pretnju, jer je ona stigla direktno u MUP.
“E sad mi recite, da se tako nešto desilo nekom novinaru Danasa, Nove, N1, pa on bi do sada već bio u Briselu pod zaštitom i niko ne bi verovao da mi nismo imali uticaj na to tužilaštvo. Ja moj Tviter više i ne gledam. Tamo uvreda, pretnji… Ja to kad bih prijavljiva, samo bi se mnome bavili istražni organi”, kazala je ona.
Član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije (SPS), advokat Toma Fila, ocenio je da je svima koji su protiv koalicije na vlasti, dozvoljeno i da ih psuju i da ih vređaju, dok “ovi s druge strane ne smeju da šušnu”.
“Ja zato govorim: Nije trebalo vršiti dekriminalizaciju klevete. Ako je bila uvreda, onda je morala i kleveta. Dekriminalizacija znači izbacivanje iz zakona”, rekao je on.
Po njegovim rečima, promenom zakona i brisanjem kažnjivosti klevete, došlo je do toga da “nema pravne zaštite” od “laži o nekome”.