BIRN: BIA hakuje telefone aktivista

Instalirajte iOS ili Android aplikaciju Srbija Vesti

Ilustracija: NUNS/Canva
Podelite vest

Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN) saopštila je danas da je forenzička analiza svetske organizacije za međunarodna prava Amnesti Internešenal (Amnesty International) pokazala da je Bezednosna informativna agencija (BIA), koristeći izraelsku tehnologiju “Cellebrite”, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala srpski špijunski program “NoviSpy”.

Kako je danas saopštio BIRN, u proteklih godinu dana, NoviSpy softver je instaliran na četiri telefona aktivista, dok su zabeleženi tragovi neuspešnih pokušaja na još desetak uređaja.

Dodaje da su Cellebrite alati korišćeni za otključavanje, preuzimanje podataka i kao pripremu za instalaciju NoviSpy softvera u bar tri slučaja, čime su aktivistima preuzeti lični podaci, uključujući fotografije, kontakte i poruke.

Kako navodi BIRN, kada je aktivista Udruženja Krokodil otišao na informativni razgovor u BIA, zatraženo je da svoj telefon ostavi na stolici ispred kancelarije, navodeći da je posle toga na telefonu primećena notifikacija koja je pokazivala da su eksportovani svi kontakti.

“Nezavisno veštačenje tog telefona, koje su sproveli stručnjaci organizacije Amnesti, otkrilo je da je BIA, pored digitalne forenzike ovog uređaja, instalirala i špijunski softver za praćenje, poznat kao spyware”, piše Balkanska istraživačka mreža Srbije.

BIRN je razgovarao sa petoro srpskih aktivista – Ivanom Bjelićem, Ivanom Milosavljevićem Bukijem, Nikolom Ristićem, Nenadom Kovačevićem i s aktivistom Udruženja Krokodil – za koje su forenzičari Amnesty Internationala naveli da su im srpske službe bezbednosti iz telefona izvlačile podatke i ubacivale špijunski softver.

“Istraživanje BIRN-a pokazalo je da su policija i BIA koristili različite taktike kako bi aktiviste priveli na informativne razgovore, a potom došli do sadržaja njihovih telefona. Dok su neki pozivani na razgovor, drugi su privođeni uz primenu sile. Ti razgovori, koje su aktivisti često opisivali kao besmislene, služili su samo kao način da se obezbedi pristup uređajima i vreme potrebno za probijanje zaštite telefona i izvlačenje podataka”, tvrdi ta istraživačka mreža.

BIRN dodaje i da je Amnesti do novembra 2024. forenzički analizirao više od 20 uređaja članova civilnog društva, uglavnom Android uređaja, te da su potvrđena četiri slučaja korišćenja NoviSpy softvera između februara i novembra 2024, a da su na dodatnim uređajima pronađeni tragovi neuspelih pokušaja instalacije NoviSpy softver.

Aktivista grupe “Sviće” Ivan Bjelić rekao je za BIRN da je primećivao “neobično ponašanje” svog telefona još od 2021. godine.

“Telefon bi se sam uključivao i isključivao, nasumično vibrirao, a tokom razgovora sa saborcima toliko se zagrevao da nisi mogao da ga držiš u ruci. Bilo je jasno da nešto nije u redu. Dešavalo se da za mesec dana potrošim 50GB, od toga 12-13GB ne znam gde je otišlo”, rekao je on.

Bjelić je, kako prenosi BIRN, tom periodu dobijao sumnjive telefonske pozive, bez jasnog pozivnog broja i sa prevelikim brojem cifara koji ne liče na običan telefonski poziv.

“Cellebrite oprema za digitalnu forenziku, koja je korišćena na telefonu Ivana Bjelića i drugih aktivista, služi za prodor u duboku arhitekturu telefona. Ova tehnologija omogućava pristup obrisanim podacima, cloud nalozima, pa čak i nekim zaštićenim aplikacijama”, piše Balkanska istraživačka mreža Srbije.

Kako Amnesti piše, a prenosi BIRN, Cellebrite oprema pomagala je srpskim službama bezbednosti da otključaju telefone, čime je omogućen prostor za instaliranje špijunskog softvera za praćenje.

“Ako je ovo zaista slučaj, Srbija je prekršila ugovor i mi ćemo ponovo proceniti da li je to zemlja sa kojom ćemo raditi”, piše u odgovoru kompanije Cellebrite na upite BIRN-a.

Tagovi

Povezane vesti:

Subscribe
Notify of
guest
0 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x