Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić raspisao je referendum o promeni Ustava Srbije za 16. januar 2022. godine. Dačić je raspisao referendum radi potvrđivanja Akta o promeni Ustava Srbije, nakon završetka posebne sednice parlamenta.
Na toj sednici usvojeni su Predlog Akta o promeni Ustava Srbije, Predlog Ustavnog zakona za sprovođenje Akta o promeni Ustava Republike Srbije i Predlog odluke o raspisivanju republičkog referenduma radi potvrđivanja Akta o promeni Ustava Republike Srbije.
Građani će se na referendumu o ustavnim promenama izjašnjavati na pitanje:
“Da li ste za potvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije?”.
Izmene Ustava povećavaju pravnu sigurnost građana
Ministarka pravde u Vladi Republike Srbije Maja Popović izjavila je da je cilj promene Ustava povećanje pravne sigurnosti građana, jer im samo nezavisno sudstvo i samostalno javno tužilaštvo garantuju zaštitu prava u sudskim postupcima.
Popović je u Skupštini Srbije podsetila na to da su promene Ustava predviđene Akcionim planom za Poglavlje 23, navodeći da su reforme u oblasti pravosuđa uslov za dalju reformu pravnog sistema. Prema njenim rečima, ovo je ujedno najznačajnija reforma u oblasti vladavine prava, koja predstavlja osnovnu vrednost svakog demokratskog društva i jedan je od prioriteta Evropske unije.
Ona je naglasila da Srbija posvećuje veliku pažnju ispunjavanju obaveza iz Poglavlja 23 u pregovorima za članstvo u EU, i dodala da će, ukoliko do promena Ustava dođe, to ojačati vladavinu prava i dovesti do boljih ocena u procesu pregovora za članstvo u EU. Ministarka je ukazala na to da je napredak u oblasti vladavine prava uslov za otvaranje klastera, uz očekivanje da će Evropska komisija to znati da ceni.
Popović je objasnila da se politika isključuje iz izbora sudija i tužilaca, te da će sudije birati Visoki savet sudstva (VSS). Ovo telo će činiti šestoro sudija koje biraju njihove kolege, četiri člana iz reda istaknutih pravnika koje bira Skupština dvotrećinskom većinom i predsednik vrhovnog suda po položaju.
Tužioce će, kako je precizirala, birati Visoki savet tužilaca (VST) koji ima 11 članova, petoro biraju tužioci, četvoro bira Skupština na predlog odbora dvotrećinskom većinom, a vrhovni javni tužilac i ministar pravde su članovi po položaju. Prema njenim rečima, komisiju za izbor čine predsednik Skupštine, predsednik Ustavnog suda, predsednik Vrhovnog suda, vrhovni tužilac i Zaštitnik građana.