Novi dokument Ministarstva odbrane, Pravilnik o vojnim tradicijama, kao vojne veterane definiše državljane Srbije koji su učestvovali u borbenim dejstvima kao pripadnici Jugoslovenske vojske o otadžbini (JVuO), Jugoslovenske narodne armije (JNA) i strukturama koje su postojale od 1992. godine – Vojsci Jugoslavije, Vojsci Srbije i Crne Gore i Vojsci Srbije.
Za razliku od JVuO gde se koristi pun naziv, u dokumentu nisu precizno navedeni partizani, odnosno pripadnici antifašističke i narodnooslobodilačke borbe od 1941. do 1945. godine pošto je naziv JNA uveden 22. decembra 1952. na desetu godišnjicu formiranja 1. proleterske brigade, preneo je danas portal Balkanska bezbednosna mreža.
Ministarstvo odbrane nije se bavilo detaljima i zato je ostalo nedorečeno da li su vojni veterani samo oni koji su bili u JNA tokom građanskog rata u Jugoslaviji ili se prećutno misli i na partizane.
Po Pravilniku o vojnim tradicijama, “odabir vojnih praznika vrši se u skladu sa svestranom analizom istorijskog trajanja i pozitivnih vrednosti”.
U pravnom smislu svi su borci izjednačeni Zakonom o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica iz 2020. godine koji je precizniji od pravilnika ministarstva i koji navodi kao borce i pripadnike vojske Kraljevine Jugoslavije i one koji su bili u partizanskim odredima Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije, odnosno Jugoslovenske armije i kadar JVuO odnosno Ravnogorskog pokreta.
Taj zakon prepoznaje kao borce pripadnike jugoslovenskih oružanih snaga koji su učestvovali u borbama od 17. avgusta 1990. do 19. maja 1992. godine, učesnike rata u periodu posle tog datuma i u odbrani otadžbine od 24. marta do 26. juna 1999. godine.