Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se širom sveta 10. oktobra. Ovaj međunarodni dan ustanovljen je 1992. godine sa ciljem da se podigne svest o problemima koji prate mentalno zdravlje.
„Mentalno zdravlje je termin koji je definisan na mnogo načina, ali je najbitnije da shvatimo da on obuhvata način na koji osoba misli, oseća i ponaša se, kao i sposobnost da se nosi sa svakodnevnim stresovima, razvija zdrave odnose i donosi važne životne odluke”, kaže Nemanja Zajkesković, psihoterapeut u edukaciji.
On dalje objašnjava da mentalno zdravlje nije samo odsustvo mentalnih poremećaja, već i da uključuje pozitivan odnos prema sebi, drugima i životu.
„ Dobro mentalno zdravlje omogućava pojedincima da funkcionišu efikasno u društvu, rešavaju probleme i ostvaruju svoje potencijale. Loše mentalno zdravlje, s druge strane, može ometati svakodnevni život i negativno uticati na odnose i produktivnost”, naglašava Zajkesković.
Što se mentalno zdravih osoba tiče, Zajkesković objašnjava da to nije osoba koja nema mentalne bolesti ili koja ne može da se razboli, već je to osoba koja može da se razboli, bude nesrećna, anksiozna i depresivna i sve to prevaziđe bez većih posledica. Mentalno zdrava osoba može osetiti čitav spektar emocija i doživljaja, a zatim ih prihvatiti i prevazići.
Iako nema definisanih tehnika za jačanje mentalnog zdravlja, Zajkesković kao važnu navodi komunikaciju. „Nažalost, nema tehnika za jačanje mentalnog zdravlja. Otvorena i sigurna komunikacija sa ljudima, iskreno povezivanje, kontakt, kao i jačanje sopstvenih potencijala u prevazilaženju životnih poteškoća jačaju mentalno zdravlje”, priča Zajkesković. Dodaje i da je sve ostalo samo privremena zamena za pravu stvar.
Među simptomima koji ukazuju na loše mentalno zdravlje, značajan znak je i kada čovek oseti da ne može sve sam da prevaziđe. „To je pravo vreme da se stupi u kontakt sa psihologom ili psihoterapeutom koji će mu pomoći da zajedno naprave plan za dalji rad”, kaže Zajkesković.
On napominje i da o mentalnom zdravlju treba da brinu svi.
„Prvenstveno, svako o svom, a onda i o bližnjima, koliko god je to u našoj mogućnosti. Institucije brinu o mentalnom zdravlju, ali naše zdravlje mora početi od nas samih”, ističe Zajkesković.
Dodaje i to da je mentalno zdravlje svakog pojedinca njegova odgovornost, dok su ostali aspekti mali deo celokupne slike.
Autor:
Ganja Nikolić