Ohrid, pitom i uzbudljiv poslednjih godina omiljena je turistička destinacija južnjaka, naročito Nišlija. Ovde rado svrate oni koji su pošli na more u Grčku, dolazi se na Novogodišnje proslave ali i u proleće ili jesen kada se iz Niša organizuju dvodnevni izleti.
Iako najskuplji grad u Severnoj Makedoniji, za nas iz Srbije ovaj turistički biser nije skup. Ako želite da se hranite u ekskluzivnim restoranima to će vas naravno i koštati, ako se pak hranite u sopstevnoj režiji to može da vas košta i jeftinije nego kod kuće.
Površine je oko 358 kilometara, širina iznosi 14,8 km, a dužina jezera je 30,8 km, dubina 289 m, ovi podaci govore o tome da je Ohrid jedno od najvećih i najdubljih jezera u Evropi.
Ako idete sopstvenim automobilom od naše granice do Ohrida proćićete ukupno pet naplatnih rampi a za prolaz će vam trebati ukupno 240 denara (61 denar je 1 evro).
Ako se pak odlučite da idete autobusom npr. prevoznikom „Galeb Ohrid“, karta u jednom pravcu će vas koštati 3.200 dok je povratna nešto ispod 5.000 dinara.
Put nije baš najbolji, jer novi koji se gradi nije u potpunosti završen. Ima puno ograničenja brzine koja kontrolište u letnjim mesecima brojna policija na putu.
Od Niša do Ohrida (blizu 400 km) možete da stignete za pet i po sati ako se na granici zadržite samo 10 minuta i imate par usputnih stajanja za odmor i da natočite gorivo koje je u Severnoj Makedoniji jeftinije nego kod nas.
Kod skretanja za Mavrovo obavezno zastanite na jedinstvene mekice „Na Staža“ i nećete zažaliti.
Ako bi da na Ohrid stignete za samo pola sata tu je i avion iz Beograda dok će vas iz Niša taj let koštati malo skuplje nego iz glavnog grada.
Smeštaj je povoljan, opet zavisi od afiniteta. Nekoliko velikih naselja u blizini centra nude smeštaj koji je više nego povoljan za naše turiste. Iznajmljuju se stanovi, sobe, čitave vikendice…a cena se kreće od 10 evra za noć pa do vrtoglavih cifri za ekskluzivne hotele kojih je u Ohridu sveke godine ima više.
Ohrid je poznat u svetu po tome što ima ukupno 365 crkvi (za svaki dan u godini po jedna) i to ga izdvaja od drugih turističkih destinacija. Naravno najpoznatija je Sveti Jovan Kaneo koja je skoro pa postala zaštitni znak ne samo Ohrida već čitave Severne Makedonije, tu su još Sveti Naum i Sveta Sofija u samom starom gradu.
Velelepna Samoilova tvrđava u gradu i druga brojna istorijska zdanja govore o bogatoj istoriji ne samo Makedonaca već čitavog Balkana. Doživljaj dok šetate starim gradom kroz uzane kamene sokake dok vam papuče odzvanjaju na kaldrmi prosto je neprocenjiv. Stare kuće gde još uvek odsedaju rođeni Ohriđanci su poseban ugođaj, koji nikako ne smete da porpustite.
Antički teatar donosi neki mir a šetalište Maršala Tita uz samu obalu jezera, vraća u neko drugo srećnije zajedničko vreme.
Svesni da privlače veliki broj turista iz čitavog sveta ovi turistički radnici izgradili su i posebnu atrakciju – Zalivot na koskite koji je poseban doživljaj, a plavetnilo jezera zavarava da ste na moru.
Priča o električnim jeguljama svojstvena je za ovo područje a i druge priče meštana mogu da vas ostave bez daha.
U toku leta brojna su dešavanja u samom gradu jer tradicionalno Ohridsko leto okuplja umetnike iz čitavog sveta. Mnoge Nišlije nastupale su u Ohridu, lane niški Simfonijski orkestar ove niška kulturno-umetnička društva gosti su Ohrida kao što su Mozaik, Anđeli… a gostovale su i muzičke zvezde kao što su Leni Kravic, Aco Pejović, Aleksandra Prijović koji su održali velike koncerte na prostoru Biljaninih izvora koji imaju svoju istorijsku priču.
Nikako ne propustite da čamcem obiđete Ohrid ili što bi meštai rekli: “Povelete na prošetka so kajče”. Jedno je sigurno, bićete u dilemi da li je Ohrid lepši sa kopna ili sa vode.
Domaća kuhinja i raspoloženi domaćini uveriće vas da ste na pravom mestu ako želite mir i užitak a to što je jezik razumljiv učiniće vas spokojnijim.
Ležaljke na plaži za ceo dan su 250 denara, dok je vožnja čamcem po Crnom Drimu kod Svetog Nauma, 30 evra za privatnu turu, 5 evra po osobi za grupu. Iznajmljivanje kajaka/sup daske za 3 sata 25 evra.
Ture obilaska čamcima su od 20 evra pa naviše.
Cena turske kafe su zaista niske za jedno letovalište i kreću se od 80 denara pa naviše, pivo 120 denara i naviše. Magnet za frižider kao suvenir možete da ponesete sa Ohrida ako platite 1 evro, naravno postoje i oni skuplji.
Ako ste već na Ohridu nikako nemojte da propustite da sebi ili nekoj dragoj dami ne kupite bisere po kojima je ovo jezero poznato. Iako prodavnica za bisere ima puno , naša je preporuka da se odlučite za jednu od tri velike porodice koje se u Ohridu bave prodajom bisera. Mi smo se odlučili za Fileve gde možete da nabavite biserne minđuše već za 10 evra, a one od retkog crnog bisera mogu da vas koštaju 20 evra. Ako ste pak ljubitečlj filigrantskog nakita ovde ćete naći baš lepe primerke.
Za nas iz Srbije ovaj turistički biser generalno nije skup. Ohrid ima velike trgovinske lance sa robom iz čitavog Balkana, najveći deo je iz Srbije. U ovim velikim prodavnicama možete da pazarite njihovu tradicionalnu hranu ali i ono što nije svojstveno za ovo podneblje. Interesantno je da vina i to makedonska koštaju isto ili su skuplja nego kod nas u Srbiji, što nikako ne očekujete. U marketima obavezno nabavite i probajte njihove sireve, namaz Makalo i nikako ne propustite domaće masline. Pijaca je jeftinija nego kod nas, a raznovrsnost može da zadivi. Jedini problem kod kupovine možete da imate ako kolima krenete u nabavku, jer ćete teško pronači parking u glavnoj ulici a u onim još manjim je to već “misaona imenica”.
Još puno bi toga moglo da se kaže i napiše za prelepi Ohrid ali doživljaj je onaj pravi, samo ako se uputite u ovaj biser turizma na Balkanu.
Ohrid – miran i uzbudljiv u isti mah jednako je mističan i privlačan za turiste iz celog sveta, ipak možda od srpskih turista najviše ga posećuju Nišlije.