U Galeriji Narodnog muzeja u Kraljevu danas će u 18.00 sati biti otvorena izložba “Deca u ratu: Srpski izbeglički domovi u Mataruškoj Banji 1942-1944”.
Uz desetine autentičnih fotografija, prvi put su izložena sećanja nekadašnjih štićenika domova i uz brojna arhivska dokumenata, izložba na slikovit i zanimljiv način prikazuje svakodnevni život dece i njihovih staralaca u izbegličkim domovima Mataruške Banje tokom ratnih godina.
Autorke izložbe su Ljubinka Škodrić, viša naučna saradnica Instituta za savremenu istoriju u Beogradu i Mirjana Savić, muzejska savetnica Narodnog muzeja u Kraljevu.
Tokom Drugog svetskog rata u okupiranu Srbiju su dolazili talasi izbeglica iz svih krajeva razorene Kraljevine Jugoslavije, što je nametnulo nužnost njihovog organizovanog zbrinjavanja.
Zato je 1941. godine osnovan Komesarijat za izbeglice i preseljenike, pod čijim poroviteljstvom su u Mataruškoj Banji 3. juna 1942. godine otvoreni Srpski izbeglički domovi za zbrinjavanje dece.
Time je to tada popularno turističko mesto preobraženo u jedan od najznačajnijih i najaktivnijih humanitarnih centara u Srbiji.
Od 1943. godine u sistemu izbegličkih domova je bio i manastir Studenica, kao oporavilište za decu slabijeg zdravlja.
Briga o deci je bila kompleksna i obuhvatala smeštaj, ishranu, lečenje, školovanje, vaspitavanje dece i organizovanje njihovog slobodnog vremena.
Od početka juna 1942. godine do kraja novembra 1944. godine u Mataruškoj Banji utočište je našlo 3.445 mališana, od kojih je 56 umrlo od bolesti uprkos trudu lekara.