Dopisnik televizije N1 iz Kragujevca Milan Nikić najavio je da će se posle “27 dana dobrovoljnog izbeglištva” zbog pretnji koje je dobio, u ponedeljak vratiti na radno mesto.
Nikić je na panelu o ekonomskim prilikama i slobodi medija koju je juče organizovala Otvorena građanska platforma “Glas Srbije”, rekao da se i dalje ne oseća bezbedno, ali da mora da se vrati poslu jer ne može “večno” da bude u izbeglištvu, kao i zbog činjenice da mu je egzistencija ugrožena ako ne radi.
“Policija nije uradila procenu moje bezbednosti ni posle mesec dana. A zašto nije uradila? Pa, kako da kažu da su me pratili i ometali ljudi koji rade za državu, samo je pitanje da li su pripadnici BIA ili policije i civilu. Ja ostajem pri ovim rečima, a oni neka dokažu suprotno”, rekao je Nikić.
Kazao je da je prethodnih dana boravio u mestima udaljenim do 50 do 100 kilometara od Kragujevca i zahvalio Nezavisnom udruženju novinara Srbije (NUNS) na psihološkoj podršci a Udruženju novinara Srbije (UNS) na “korektnosti”.
Nikićev pravni zastupnik Radivoje Kastratović ocenio je da je njegov klijent” bezbednosno i egzistencijalno ugrožen samo zbog toga što se novinarstvom bavi na profesionalan način”.
“To je u zarobljenoj državi, kakva je Srbija danas, nepoželjan pristup, skopčan sa brojnim rizicima”, naveo je Kastratović.
Dodao je da je u prethodne tri godine, Nikić sedam puta bio meta verbalnih i fizičkih napada isključivo prilikom obavljanja ili u vezi sa obavljanjem novinarskog posla.
“Sve je kulminiralo pre mesec dana, najpre direktnim ometanjem i zastrašivanjem dok je snimao prilog o štrajku radnika u JP ‘Vodovod i kanalizacija’ u Kragujevcu, od jednog lica za koje će se ispostaviti da je pripadnik policije, a zatim direktnom i neskrivenom prismotrom Nikićevog stana, čime se želelo postići da se ovaj novinar zastraši, pokoleba i odustane od profesionalnog pristupa u svome radu”, kazao je Kastratović.
On je rekao da je podnošenjem krivičnih prijava, obaveštavanjem kontakt tačaka u skladu sa uputstvom Stalne radne grupe za bezbednost novinara i isticanjem zahteva za bezbednosnom procenom, data šansa institucijama da pokažu stručnost, odlučnost i ekspeditivnost u rešavanju slučaja.
“Međutim, svojom pasivnošću, nerazumevanjem i nezainteresovanošću, te nesuvislim i nelogičnim odgovorima na ključna pitanja vezana za razrešenje nastale situacije, nadležno javno tužilaštvo i policija u Kragujevcu su nametnuli mogućnost samo jednog zaključka, a to je da iza kontinuiranih napada, pritisaka i zastrašivanja novinara Milana Nikića stoji državni aparat, da su sprovedene akcije planirane”, naveo je Kastratović.
Dodao je da će u slučaju da se napadi na Nikića nastave a njegova bezbednost i imovina budu ugroženi, kao direktno odgovorne označiti nadležno tužilaštvo, policijsku upravu u Kragujevcu i aktuelnu gradsku i republičku vlast.