Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da pitanje izbeglica mora biti stvar humanosti a ne političko, kakvo se predstavlja u velikom delu sveta.
“Pitanje izbeglica ne sme biti političko pitanje, onako kako se nažalost tretira u velikom delu Evrope i sveta. To je samo stvar humanosti i naše spremnosti i vaše spremnosti da pomognete kada je nekome teško. Mi to tako vidimo”, kazao je Dačić u okviru diskusije povodom 70 godina od usvajanja Konvencije o statusu izbeglica iz 1951. godine.
Prema njegovim rečima, Srbija se kao nijedna druga zemlja u modernoj Evropi suočavala sa velikim izbegličkim talasima svojih sunarodnika, koji su zbog rata i progona morali da napuste svoje domove.
“Naše iskustvo sa stotinama hiljada izbeglica i raseljenih, sa njihovim prijemom i naporima da im obezbedimo normalan život – jedinstven je u modernoj Evropi i ne želimo nikome da ga doživi”, kazao je Dačić.
Kako je naveo, najveći deo izbeglica i raseljenih koji su došli u Srbiju u poslednjih 30 godina, odlučio je da u Srbiji i ostane.
“Uvek je pravo pitanje – zašto ni posle nekoliko decenija nisu otvorena vrata za njihov povratak u rodne kuće i na imanja koja su morali da napuste”, pitao je Dačić.
On je pitao i zašto se “tek svaki osmi ili deseti od njih vratio u Hrvatsku ili u Bosnu i Hercegovinu”, a na Kosovo i Metohiju “manje od dva odsto njih”.
Komesar za izbeglice Vladimir Cucić rekao je da se u Srbiji svh 70 godina poštovala Konvencija o pravima izbeglica.
Kako je naveo, od 2008. godine do danas više od milion i po ljudi i više od sto nacionalnosti je prošlo kroz Srbiju.
Šefica predstavništva UNHCR u Srbiji Frančeska Boneli kazala je da je Srbija država solidarnosti.
“Srbija je pokalaza solidarnost sa migrantima i tokom pandemije kovid-19, jer je bila prva od evropskih zemlja koja je uključila i izbeglice u proces vakcinacije”, rekla je.
Ona je kazala da je Konvencija o statusu izbeglica bila veliki odgovor na tadašnje stanje u svetu.