SRBIJA – LETONIJA 101:100 (28:33, 24:23, 25:19, 24:25)

Srbija otvorila kvalifikacije za SP pobedom protiv Letonije

Instalirajte iOS ili Android aplikaciju Srbija Vesti

Podelite vest

Reprezentacija Srbije je u prvom meču prvog prozora kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2023. u dvorani „Aleksandar Nikolić“ pobedila je u dramatičnoj završnici Letoniju – 101:100. Selektor Svetislav Pešić tako je počeo novi mandat na klupi našeg nacionalnog tima vrednom pobedom.

Utakmica je počela prilično izjednačeno, sa nekoliko atraktivnih poteza na obe strane, pa je u 4. minutu bilo 11:11. Razmrdao je publiku atraktivnim zakucavanjem Smailagić, Teodosić je dobro povezivao naše redove, ali su Letonci odmah odgovorili svojim najjačim oružjem – šutom za tri poena. Poveli su gosti u 8. minutu 26:20, pa je selektor Pešić morao da reaguje tajm-autom. Neverovatno su Letonci šutirali u prvoj četvrtini, gotovo bez promašaja, pa su posle deset minuta igre bili u plusu – 33:28.

Otvorili su naši momci bolje drugu deonicu, mini serijom 5:0 za minut izjednačili na 33:33, ali je rival nestvarnim šutevima uzvratio istom merom za 33:40. Proradio je u ovom periodu Avramović, pa je naš tim posle dužeg vremena u 17. minutu poveo – 46:44. Međutim, Letonci su još jednom ušli u seriju pogodaka, pa je na veliki odmor Srbija otišla sa četiri poena minusa – 52:56.

Igrala je Srbija bolje na početku drugog poluvremena, izjednačila na 58:58, ali je rival nastavio da pogađa trojku za trojkom, Ipak, odgovorio je Kuridža, pa dva puta Radanov za prednost našeg tima u 26. minutu (68:66). Pojačali su izabranici selektora Pešića odbranu, Teodosić povećao na 70:66, a na poslednju pauzu posle trojke Zagorca otišli smo sa 77:75.

Još jednom trojkom je protivnik otvorio poslednju četvrtinu, pa ponovo pogodio za tri za „plus šest“ za Letoniju posle samo minut i po igre – 83:77, a u 34. minutu bilo je najvećih 86:79 za goste. Jurila je naša reprezentacija minus, doneo je Dangubić energiju snažnim zakucavanjem, probudila se i publika, pa smo posle dva slobodna bacanja ovog igrača prišli na 85:87 pet minuta pre kraja. Po ko zna koji put su Letonci pogodili trojku, ali je na isti način vratio Avramović, onda za tri pogodio i Skele za 93:88 za Letonce tri i po minuta pre kraja. Ubacio je trojku Dangubić (91:93), pa Ristić „2+1“ (94:95) na 2:08 pre kraja. Promašio je Lomas jedan od dva penala, pa Kuridža izjednačio 1:25 pre poslednje sirene – 96:96. Poentirali su Letonci minut pre kraja, faulirani Kuridža pogodio dva penala (98:98) na 45 sekundi pre kraja. Promašio je Bertans trojku, Teodosić bio fauliran 23 sekunde pre kraja. Pogodio je oba slobodna bacanja za 100:98, a onda faulirao Lomaza, koji je oba puta bio siguran -100:100. Ostalo je našem timu 11,4 sekunde za pobedu, pa je Pešić tražio tajm-aut. Teodosić je asistirao Kuridži, koji je fauliran 2,8 sekundi do isteka vremena. Pogodio je naš reprezentativac prvo, namerno promašio drugo bacanje, a onda je Radanov presekao loptu i počelo je veliko slavlje.

Srbija u drugom kolu gostuje u nedelju 28. novembra 2021. od 15.30 sati reprezentaciji Belgije u Monsu.

Košarkaši Srbije i Letonije podržali akciju „Stop nasilju nad ženama“

Košarkaški savez Srbije priključio se akciji „Stop nasilju nad ženama“, koju kompanija Mocart već godinama realizuje u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije. Na Svetski dan borbe protiv nasilja nad ženama, košarkaši Srbije i Letonije podržali su ovu inicijativu i na zagrevanje za kvalifikacioni meč izašli u majicama „Stop violence against women“.

„Orlovi“ i njihovi rivali pomogli su da ova poruka nastavi da se širi, a akciju “Stop nasilju nad ženama”, koja je u decembru 2019. godine ujedinila čak i košarkaše Crvene zvezde i Partizana uoči derbija u “Areni”, do sada je podržalo više od 600 sportista. Tokom 16 dana aktivizma, od 25. novembra do 10. decembra, Mocart za svaki odigran tiket na kome se nalazi barem jedan par sa ženskim timovima, uvećava fond za pomoć Sigurnim kućama u Srbiji.

Košarkaška reprezentacije Srbije na utakmici kvalifikacija za FIBA Svetsko prvenstvo 2023. protiv Letonije u hali Aleksandar Nikolić Pionir, Beograd 25.11.2021. godine – Foto: Marko Metlas

Selektor Srbije Svetislav Pešić

– Videli smo utakmicu sa intenzitetom, borbom. Čestitam obema ekipama jer su oba tima pobedila. Naš gost Letonija je odigrala sjajnu utakmicu. To je tim koji igra sjajnu košarku u napadu, ali i u odbrani i koji dugo igra. Naš tim je odigrao na stav i pokazao je da veruje da može da pobedi. To je za mene najvažnije za razvijanje našeg novog projekta, koji je važan za sledeće veliko takmičenje. Ovo je početak olimpijskog ciklusa i jako smo srećni ne samo što smo dobili, nego kako smo dobili, moralom, stavom, borbom. Ponavljam, taj moral koji smo pokazali… To je za mene veoma važno.

Najveći, najbolji kvalitet koji sam ja video večeras, to je verovanje da možemo da pobedimo utakmicu. Mi koji smo igrali košarku i koji smo treneri, znamo koliko je teško igrati protiv ekipe koja je što se tiče napadačkog talenta jedna od najboljih u Evropi. Mi i dalje verujemo da smo najbolji u Evropi i svetu, a nismo. Ali, Letonija je izvanredna košarkaška nacija sa izuzetnim momcima. Izvući jednu ovakvu utakmicu… Publika nam je pomogla, malo se digla i počela da navija, a to podiže moral ekipe. Voleo bih da tako bude i u sledećim utakmicama, ovi momci zaslužuju poverenje. Mi nemamo najbolje igrače po vama (medijima), ja se neću sa time složiti, ali ako i nemamo najbolje, hajde da ih pravimo najboljima. Zaslužuju maksimalnu podršku sa moje strane i stručnog štaba i saveza. Moramo da im više verujemo.

Mi smo završili sa 71 odsto šuta za dva i 50 odsto za tri i dobili smo sa jednim poenom razlike. To znači, uigranost je pre svega u odbrani. U napadu možeš da postaviš 2-3-4 akcije i u tim akcijama vežeš ekipu. Za odbranu je potrebno vreme. Prošla su vremena kad smo govorili da odbranu igra samo onaj ko se bori. Ni u napadu ne možeš da daš koš ako se ne boriš. I ako nisi aktivan i agresivan u napadu, ne možeš da daš koš. Ali, odbrana zahteva vremena, da se igrači uigraju, da čitaju protivnika, ali i trenera. Ja sam sa njima tri dana, a nikog od ovih momaka nisam trenirao. Osim Marka Marinovića (pomoćnog trenera) i Nenada Trunića (takođe pomoćnika) na jednom kadetskom prvenstvu. Oni meni veruju, ali će trebati vremena dok me razumeju. Moramo da podržimo ovu reprezentaciju, ove momke, oni imaju fantastičnu perspektivu.

Miloš Teodosić

– Cilj je bio da se pobedi, pa makar i sa jedan razlike. Ekipa Letonije je jako dobra, ali pre svega, uigrana ekipa. Dugo su na okupu. Drago mi je zbog naših mladih momaka. Imali smo dosta debitanata u ovom meču. I eto, u prvoj utakmici koju su igrali za Srbiju, ostavarili su pobedu. Hvala publici, u ova vremena kakva su došli su u poprilično lepom broju i pružili nam podršku. Posebno na samom kraju, kada nam je stvarno bila potrebna. Voleo bih da ovu utakmicu posvetim našem kolegi Stevanu Jelovcu, koji je u jako teškom stanju. Nadamo se da će, u najbitnijoj bici i utakmici u njegovom životu, izaći kao pobednik

Aleksa Radanov

– Teška utakmica, otvorili smo loše, nismo imali samopouzdanje na početku, a oni su imali dobar šut. Nadam se da će nam ovaj meč dati samopouzdanje za naredni u kome želimo da pobedimo.