U Srbiji oko 85 odsto građana kaže da umereno ili veoma vodi računa o svojoj fizičkoj aktivnosti, 12 odsto kaže da je svakodnevno fizički aktivno, a oko osam odsto se ne bavi ni jednom vrstom vežbanja, pokazalo je istraživanje sprovedeno u kampanji “Teži ravnoteži”.
U istraživanju onlajn u aprilu je učestvovalo 1.000 ispitanika iz raznih delova Srbije.
Kao omiljenu aktivnost 48 odsto ispitanika je navelo vežbe u teretani, 45 odsto brzo hodanje, 23 odsto je navelo trčanje, 22 odsto vožnju bicikla, dok se ređe praktikuju joga, grupni sportovi i ples, piše u saopštenju Privredne komore Srbije.
Najveći broj ispitanih građana, 42 odsto, kaže da je fizički aktivno tri do četiri puta nedeljno, a 12 odsto kaže da vežba svakodnevno.
Najviše ispitanika (43 odsto) je navelo da u proseku vežba 30 do 60 minuta dnevno, a četvrtina duže od jednog sata.
Građani su kao glavne prepreke, koje otežavaju fizičku aktivnost, naveli da nemaju vremena (53 odsto) i motivacije (31 odsto), dok je 13 odsto navelo zdravstvena ograničenja, a 20 da nema novca za to.
Kampanju “Teži ravnoteži” je pokrenula Privredna komora Srbije – Udruženje za prehrambenu industriju, kao podršku programu Ministarstva zdravlja za prevenciju gojaznosti.
Po istraživanju, 62 odsto ispitanika bi rado učestvovalo u besplatnim onlajn treninzima i izazovima, što navodi PKS, otvara prostor za kreiranje inovativnih i pristupačnih programa fizičke aktivnosti.
Oko 42 odsto ispitanika je navelo da najčešće vežbaju napolju, a polovina smatra da njihov posao negativno utiče na fizičku aktivnost.
Po podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 80 odsto adolescenata i 27 odsto odraslih ne ispunjava preporučeni nivo dnevnog kretanja, što direktno doprinosi razvoju gojaznosti i drugih hroničnih bolesti, rekao je rukovodilac službe za organsku proizvodnju PKS Dimitrije Ivanović.
Naveo je da je zato “cena gojaznosti” u Evropi 2020. godine bila 475 milijardi evra, a očekuje se da će do 2030. godine dostići 1.597 milijardi evra godišnje.
Dodao je da se aktivnosti u okviru kampanje “Teži ravnoteži” sprovode sa ciljem da građani vode računa o uravnoteženoj ishrani i fizičkoj aktivnosti.