U fokusu posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji biće moguća prodaja 12 višenamenskih borbenih aviona “rafal” toj zemlji, koja održava bliske veze sa Rusijom uprkos njenoj invaziji na Ukrajinu, piše danas iz Beograda američka agencija Asošiejted pres.
Očekuje se da će večeras, posle sastanka Makrona sa populističkim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu, biti objavljen ugovor o “rafalima” vredan tri milijarde evra, navodi AP. Agencija prenosi izjavu neimenovanog zvaničnika Makronovog kabineta da su pregovori o tim avionima deo šire strategije “približavanja Srbije Evropskoj uniji”.
Srbija treba da unapredi svoju flotu, a “rafali” su “strateški izbor” za Beograd, koji bi umesto toga mogao da odluči da se oslanja samo na rusku opremu, rekao je taj zvaničnik.
Srbija formalno teži članstvu u Evropskoj uniji, ali je “pod Vučićevom sve više autokratskom vladavinom” postigla mali napredak u oblastima vladavine prava i demokratskih reformi, što su glavni preduslovi za članstvo u bloku 27 zemalja, piše AP.
U pismu srpskoj javnosti, objavljenom danas, Makron je nastojao da ohrabri Srbiju da nastavi da teži budućnosti u EU, ali je naveo da “perspektiva pridruživanja Evropskoj uniji ne deluje da je privlačna onoliko koliko bi trebalo”. Makron je ukazao da postoji “zabrinutost i zamor u vezi sa ritmom pristupnih pregovora, ali ponekad i određena ozlojeđenost, čak i nepoverenje” prema EU, prenosi agencija.
“Danas ponovo dolazim u Srbiju sa jednostavnom porukom: Evropska unija i njeni narodi treba da imaju snažnu i demokratsku Srbiju u svojim redovima, a Srbiji je potrebna snažna i suverena Evropska unija da brani i promoviše svoje interese uz poštovanje svog identiteta”, naveo je Makron u pismu, objavljenom u liberalnom listu Danas, piše AP.
Agencija ukazuje da je Makron u pismu takođe upozorio da je “igra balansiranja” Srbije između svetskih sila “iluzija” posle napada Rusije na Ukrajinu, i da je naveo da će Srbija moći da zaštiti svoje interese i sačuva svoj identitet jedino kao deo EU.
Srbija duže od dve godine razmišlja o kupovini novih aviona “rafal”, otkako je Hrvatska, njen sused i rival, kupila 12 polovnih borbenih aviona istog tipa za oko milijardu evra, navodi AP.
Potencijalna kupovina aviona “rafal” omogućila bi Srbiji da modernizuje svoje ratno vazduhoplovstvo, koje se uglavnom sastoji od lovaca “MiG-29” sovjetske proizvodnje i starih jugoslovenskih borbenih aviona, dodaje se u tekstu.
Rusija je tradicionalni snabdevač Srbije vojnim avionima, uključujući borbene helikoptere, navodi AP i podseća da je Beograd odbio da se pridruži međunarodnim sankcijama Moskvi zbog njene invazije na Ukrajinu.
Agencija navodi da je ubrzano naoružavanje srpske vojske zabrinulo neke od njenih suseda posle krvavog raspada Jugoslavije 1990-ih godina, i ukazuje da je Srbija gotovo potpuno okružena zemljama članicama NATO-a.
Prodaja “rafala” ruskom savezniku Srbiji, koja povremeno izražava agresivan stav prema svojim balkanskim susedima, izazvala je određenu zabrinutost, koja se između ostalog tiče i načina na koji Francuska planira da spreči da Beograd podeli sa Rusijom sofisticiranu tehnologiju aviona “rafal”, piše AP.
Na pitanje da li će u ugovoru postojati klauzula koja ograničava upotrebu “rafala”, francuski zvaničnik je rekao da “u svakom ugovoru postoje klauzule koje postavljaju okvir za upotrebu takvog materijala”, dodaje se.
Makron će sa Vučićem razgovarati i o tinjajućim tenzijama na Balkanu, posebno u bivšoj srpskoj pokrajini Kosovo, navodi AP i dodaje da je na dnevnom redu i mogući sporazum sa francuskom elektroenergetskom kompanijom EDF o saradnji u oblasti tehnologije nuklearnih elektrana.