Vodu iz Vodojaže i danas, posle osam decenija od nastanka, pije svaki peti stanovnik Kragujevca. Iako su brana i jezero nastali davne 1937. godine, imali su genijalno projektantsko rešenje, pa voda do česmi stiže zahvaljujući gravitaciji, bez pumpi.
Prva brana koja je pravljena za vodovod u Kraljevini Jugoslaviji je Vodojaža kod Kragujevca. Projektovana 1927, a završena 1937. godine, i dalje radi i posle 80 godina daje najkvalitetniju vodu koja stiže do građana Kragujevca.
Lučno-gravitaciona betonska brana, duga 180 i visoka 40 metara, napravila je Grošničko jezero ili Vodojažu. Ova brana je i danas u funkciji i pravi je arhitektonski i inženjerski biser.
– Na brani je tada radilo i po 3.000 radnika. Akumulaciono jezero nalazi se na nadmorskoj visini od oko 400 metara, dugo je 1,75 kilometara, široko od 200 do 500 metara, ukupne površine 22 hektara, a u funkciji je i danas, kao trajno dobro grada. Tada je za potrebe postrojenja izgrađena hidrocentrala, čiji kapacitet zadovoljava potrebe sistema za vodosnabdevanje, a kvalitet vode trajno je regulisan gradnjom objekata za prečišćavanje, filtriranje i ozoniranje vode – kaže Goran Gavrilović, rukovodilac sistema „Grošnica“.
Kako dodaje, sistem Vodojaže omogućio je snabdevanje gradske industrije količinom od 2.900 kubnih metara vode dnevno, odnosno 1.054.000 kubika godišnje.
Opširnije na Blic Online
* Portal Srbija Vesti preuzima deo vesti i po jednu fotografiju sa sajtova drugih medija, i postavlja link ka izvoru vesti. Portal Srbija Vesti ne snosi odgovornost za sadržaje linkova niti fotografije i video snimke koji su deo linka koji vodi na druge internet stranice. Ukoliko vest sadrži netačne navode, vređa ili krši nečija autorska prava, molimo Vas da nas odmah o tome obavestite na info@srbijavesti.rs kako bi sporni sadržaj bio uklonjen.